Ciąża

Rewolucyjny prototyp testu ciążowego dla niewidomych kobiet

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,05.01.2021 15:49

Jak dowiedzieć się o rezultacie testu ciążowego, kiedy nie można polegać na zmyśle wzroku? Poprosić kogoś o odczytanie wyniku... lub poczekać, aż przełomowy wynalazek Josha Wassermana trafi do masowej produkcji.

Niedawno opublikowany artykuł w Sky News uświadamia, jak problematyczne jest poznanie wyniku testu ciążowego w przypadku kobiety niedowidzącej lub niewidomej. Za każdym razem, kiedy kobieta chce się dowiedzieć, czy może się spodziewać potomstwa, musi o to pytać kogoś innego – mamy, przyjaciółki, sąsiadki – co dla niektórych kobiet z poważną wadą wzroku bywa upokarzające.

Niezależnie od tego, czy próbujesz, czy nie próbujesz mieć dziecka, po prostu wiesz, że ta osoba myśli: "Och, ona to robi", a ja nie chcę, aby wszyscy wiedzieli wszystko o mnie i moim życiu [...]. W rzeczywistości nie jest to sprawa nikogo innego.

- Danielle Clearly (Sky News)

Rozwiązaniem wyżej opisanego problemu ma być wynalazek, który został zlecony przez Royal National Institute of Blind People (RNIB). Z inicjatywy organizacji powstał projekt prototypu, który jest nieco większy od zwykłego testera. Zastosowano w nim wypukłe guzy, które przekazują informację, czy wynik jest pozytywny, czy negatywny. Urządzenie okrzyknięto jako przełomowe dla kobiet z utratą wzroku.

Wynalazek ma rozwiązać problem, jaki dotyka kobiet z wadą wzroku, które muszą poprosić inną osobę, aby odczytała im wyniki ich własnego testu ciążowego. Wszystkie obecnie dostępne na rynku testy ciążowe przekazują rezultaty badania w formie wizualnej, wyświetlając linie lub tekst na papierze bądź ekranie elektronicznym.

This pregnancy test was designed for blind people

Test ciążowy dla kobiet niewidomych – czy trafi do sprzedaży?

Za opracowanie projektu nowego testu ciążowego jest odpowiedzialny niezależny projektant Josh Wasserman. Zanim rozpoczął pracę, przeprowadził szereg wywiadów z niewidomymi lub niedowidzącymi kobietami na temat ich potrzeb.

DailyMail twierdzi, że RNIB prowadzi rozmowy na temat dystrybucji rewolucyjnego urządzenia z popularnym dostawcą testów ClearBlue. Pojawienie się testu z wypustkami w szerokiej dystrybucji może być kwestią lat.

trwa ładowanie posta...

Zastanawiacie się, jak zwracać się do osób z niepełnosprawnościami tak, aby ich nie urazić? Dowiedzcie się tego w naszym poradniku.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0