społeczeństwo
Kostiuk zawiedziona w Paryżu. Zadziwiająca reakcja kibiców
Projekt Cupid

Premiera "Projekt Cupid" wywołuje mieszane uczucia. Rola Barbary Kurdej-Szatan jest niezrozumiała

Źródło zdjęć: © YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,16.02.2022 17:04

"Projekt Cupid" wzbudził sporo kontrowersji jeszcze przed premierą. Program, w którym osoby z niepełnosprawnością próbują znaleźć miłość, wydawał się wykalkulowanym skokiem po oglądalność. Jakie wnioski możemy wyciągnąć po pierwszym odcinku programu?

Reality shows, których bohaterowie szukają swojej drugiej połówki, biją rekordy popularności. Trudno znaleźć osobę, której nie obiłaby się o uszy przynajmniej jedna nazwa jakiegoś popularnego programu randkowego - "Love is Blind", "Hotel Paradise", "Love Island", "Prince Charming" czy "Pałacowe Love". Do grona tego typu formatów dołączył nowy program stacji TTV pt. "Projekt Cupid".

Uczestnikami "Projekt Cupid" są osoby w spektrum autyzmu, z Zespołem Downa i z Syndromem Tourette'a. Przychodzą oni do programu, aby znaleźć miłość, a pomagają im w tym gwiazdy telewizji rozrywkowej - Przemysław KossakowskiBarbara Kurdej-Szatan. Emisja pierwszego odcinka programu randkowego dla osób z niepełnosprawnością odbyła się już na TTV i w Playerze.

„Projekt Cupid” - walentynkowa nowość TTV!

Wrażenia po pierwszym odcinku "Projekt Cupid"

Największą obawą przed premierą programu był sposób, w jaki twórcy sportretują uczestników "Projekt Cupid". Istniało ryzyko, że produkcja skupi się na ograniczeniach wynikających z niepełnosprawności, a to byłoby krzywdzące dla społeczności OzN. Jak wypadła ta kwestia w programie?

W pierwszym odcinku "Projekt Cupid" występuje troje bohaterów, których niepełnosprawność mocno wpływa na ich codzienne życie. Na szczęście poznajemy uczestników od różnych stron - dowiadujemy się o ich pasjach, zainteresowaniach, poglądach, relacjach z rodziną. Niepełnosprawność jest pokazana jako jedna z wielu cech osób biorących udział w programie.

trwa ładowanie posta...

"Projekt Cupid" stara się przełamywać sferę tabu. W pierwszym odcinku wypowiada się matka jednej z uczestniczek, która apeluje, aby w społeczności rodziców OzN temat seksualności dzieci z niepełnosprawnościami przestał być nieobecny. Zagadnienie zostało potraktowane z szacunkiem i być może sprowokuje do szerszej dyskusji, tak jak to zrobiła kampania z udziałem Wojtka Sawickiego.

Mimo że Przemysław Kossakowski to gwiazda telewizji rozrywkowej, dobrze sprawdza się w roli prowadzącego - potrafi odpowiednio zareagować na wszelkie zachowania OzN i stworzyć z nimi relację. Warto przypomnieć, że Kossakowski ukończył staż na warsztatach terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi.

Nie można tego samego powiedzieć o Barbarze Kurdej-Szatan, której rola w programie sprowadza się do występowania obok Kossakowskiegouśmiechania się do uczestników programu. Kiedy pojawia się kryzysowa sytuacja, inicjatywę przejmuje Przemek, a Kurdej-Szatan się wycofuje. Czemu znalazła się w programie, skoro widać, że ta rola ją przerasta? Nie można było zatrudnić w jej miejsce terapeutki?

trwa ładowanie posta...

Podczas seansu pierwszego odcinka poczułem się niekomfortowo, kiedy jeden z uczestników o imieniu Sylwester opowiadał o trudnościach, jakich doświadczył w związku ze spektrum autyzmu. Chłopak bardzo się denerwował nie tylko nachalną obecnością kamer, ale i natrętnymi pytaniami prowadzących. To był moment, kiedy zarzuty o żerowanie na ludzkich emocjach same się nasuwały.

Podsumowując - premiera "Projekt Cupid" pozostawia mieszane wrażenia. Niemniej kolejne odcinki obejrzę z ciekawości, aby przekonać się, czy rola Barbary Kurdej-Szatan się jakkolwiek rozwinie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Marlena,zgłoś
Jakis terapeuta powinien być koło Kossakowskiego a nie gwiazda która ma wziasc kasę że się pojawi w telewizji A nie nadaje się do takiego programu totalnie, porażka
Odpowiedz
3like0dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Komentarze (2)
arrow
Chcieli przechytrzyć sąd. ChatGPT wpędził ich w kłopoty