tampon

Poznajcie „Marię”, czyli tampon z rolki papieru, który walczy z ubóstwem menstruacyjnym

Źródło zdjęć: © Sora Shimazaki / Pexels
Anna RusakAnna Rusak,27.04.2021 10:28

Tampon stworzony przez brazylijską studentkę nie tylko jest ekologiczny i higieniczny, ale przy okazji jest jednym z ważniejszych i bardziej innowacyjnych produktów, które walczą z problemem ubóstwa menstruacyjnego

Nie wiem, czy pamiętacie jeszcze Pinky Gloves (ja próbuje wyrzucić je z mojej pamięci), ale jeśli chcielibyście tym razem dowiedzieć się, jak można dobrze i sensownie pomagać, co nowego można stworzyć w obszarze związanym z menstruacją, to musicie poznać „Marię”.

„Maria” to tampon. Dość niezwykły tampon, który na pierwszy rzut oka wygląda trochę jak dziwna rolka papieru toaletowego – to może Was zszokować, ale mimo że produkt bezpośrednio dotyczy okresu, wcale nie jest różowy. Wyróżnia ją jednak kilka innych cech.

Dlaczego „Maria” jest taka niezwykła?

Aby z takiej „rolki papieru” stworzyć tampon, trzeba oderwać fragment i go zrolować. To, co jest niezwykłe w tym „skręcaniu”, to to, że można w ten sposób uformować najlepszy, dobrany pod nasze potrzeby rozmiar. Poza tym ta tamponowa rolka wykonana jest z włókien liści banana, dzięki czemu produkt nie tylko jest uniwersalny i praktyczny, ale i biodegradowalny.

trwa ładowanie posta...

Marię” stworzyła Rafaella de Bona Gonçalves – brazylijska studentka projektowania produktów na Uniwersytecie Federalnym w Paranie. W swoim projekcie postanowiła zająć się problemem ubóstwa menstrualnego kobiet dotkniętych bezdomnością.

Okres a bezdomność

Gdy w ramach kursu dotyczącego rozwiązywania istniejących globalnych problemów społecznych, zaczęła zgłębiać temat, dotarło do niej, że dotknięte bezdomnością kobiety, często nie mają pieniędzy na jedzenie, a co dopiero mówić o środkach higienicznych.

Najczęściej więc podczas okresu muszą używać „wyprodukowanych” przez siebie tamponów z kawałków kartonów, plastikowych toreb i różnych znalezionych przypadkiem materiałów.

trwa ładowanie posta...

Takie kobiety i osoby menstruujące mają też problem z dostępem do czystej bielizny czy łazienki, więc Gonçalves postanowiła wymyślić coś, co sprosta tym wszystkim trudnym wymaganiom. Tak właśnie powstała „Maria”, do której stworzenia zainspirował Brazylijkę jeden z filmów pokazujących bezdomną kobietę, która w trakcie okresu stworzyła sobie tampon z podpaski.

Rafaella został wyróżniona niemiecką nagrodą „iF Design Talent Award 2019” i podjęła rozmowy z rządem, by „Maria” stała się powszechnie dostępna. Przyznacie, że to jest zmiana i innowacja, jakiej naprawdę - w przeciwieństwie do różowych rękawiczek - potrzebujemy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0