ludzie
"To jest żart". Młodzi Europejczycy kontra rynek mieszkaniowy
Komentarze o talibach w lunaparku

Polscy internauci o talibach w lunaparku: "Może oni nie są tacy źli". SERIO?!

Źródło zdjęć: © Vibez / Twitter.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,19.08.2021 12:48

Obiecuję, że nie jest to n-ty tekst z kategorii "nie znam się na Afganistanie, ale się wypowiem". Jest on o memach, głupich filmikach i komentarzach na Facebooku i Twitterze, a więc o czymś, na czym wszyscy znamy się aż za dobrze - i chyba w tym jest problem.

W ostatnich dniach nagłówki mediów z całego świata skupiają się na jednym temacie, czyli co dzieje się w Afganistanie. Talibowie - islamscy fundamentaliści - w błyskawicznej ofensywie podbili niemal całe terytorium kraju (opór wciąż stawia jedna prowincja) o powierzchni dwukrotnie większej od Polski. Dotychczasowy prezydent zrzekł się pełnienia funkcji i uciekł za granicę.

Do zachodnich mediów przedostają się obrazki z Afganistanu, które u odbiorcy mogą budzić zagubienie. Raz widzimy dantejskie sceny na lotnisku w Kabulu, gdzie zdesperowani Afgańczycy podczepiają się do podwozi samolotów, byleby tylko uciec przed zemstą ekstremistów. Z drugiej strony widzimy talibów, którzy beztrosko bawią się w wesołym miasteczku i sherują selfie z jedzenia lodów. Co o tym myśleć?

Jak nabrać się na propagandę talibów?

"Czy ci ludzie naprawdę pobili Afganistan?" - to pytanie pojawia się w głowie każdego Europejczyka, który ogląda filmiki, jak talibowie bawią się na karuzeli w lunaparku, rozbijają się na autodromie, zajadają się kręconymi lodami czy nieporadnie testują przyrządy na siłowni. Dzięki takim propagandowym obrazkom - bo to nic innego jak propaganda - można łatwo zapomnieć, z kim mamy do czynienia.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Pod powyższymi filmikami i zdjęciami, które NA PEWNO zostały "przypadkowo" wrzucone do internetu, pojawiają się komentarze sympatyzujące z talibami. "To pokazuje, że są ludźmi jak my [...]. Łagodni we wnętrzu... dzieci, które nie doświadczyły luksusów tego świata... Teraz mają okazję". "Może oni nie są tacy źli, tylko media wyolbrzymiają sprawę?". "Zaraz z nich terrorystów robicie".

Twitter
Twitter
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Talibowie nauczyli się ocieplać swój wizerunek...

...a to chyba jest jeszcze bardziej przerażające, niż gdyby zachodnie media obiegały wyłącznie nagrania z obcinania głów i palenia amerykańskich flag. To, że talibowie mają swojego rzecznika, który potrafi posługiwać się Twitterem i na antenie "CNN" rozmawia o prawach kobiet, to nie oznacza, że są to ludzie, z którymi można sympatyzować i usprawiedliwiać ich zachowania.

Talibowie nie są żadnymi kozo***ami, którzy ostatnie 20 lat spędzili w jaskiniach i dopiero teraz odkryli media społecznościowe. Niektórzy przywódcy talibów zdobyli wykształcenie wyższe. Przykładowo, rzecznik ekstremistów studiował na Uniwersytecie Islamskim w Islamabadzie, był redaktorem naczelnym "Kabul Times", pełnił funkcję drugiego sekretarza ambasady Afganistanu w Islamabadzie oraz rzecznika MSZ.

Talibowie nie są więc "głupimi pastuchami", tylko wyedukowanymi, rozumiejącymi świat ludźmi. Ekstremiści zdają sobie sprawę, że w tym momencie oczy całego świata są zwrócone w ich stronę, dlatego sprawiają wrażenie cywilizowanych (no bo przecież robią konferencje prasowe), wypowiadają się o prawach kobiet i bawią się na lunaparku. No i co może być z nimi nie tak?

Edit: Jeśli chodzi o słynne scenki propagandowe z wesołego miasteczka, to wiecie, co talibowie zrobili dzień po tym, jak sfilmowali się w tym miejscu? Puścili lunapark z dymem. Nagranie - już nie tak zabawne - możecie zobaczyć poniżej:

trwa ładowanie posta...

Co naprawdę dzieje się w Afganistanie?

Na początku tekstu obiecałem, że nie będę się wypowiadał na tematy, o których nie mam zielonego pojęcia. Ponieważ nie ma mnie na miejscu w Afganistanie, polecam Wam poczytać relacje osób, które albo tam są, albo są doskonale obeznane w sytuacji. Jagoda Grondecka - dziennikarka "Gazety Wyborczej" - bynajmniej nie wspomina w swoich relacjach z Kabulu o talibach bawiących się w lunaparku...

...tylko o ofiarach śmiertelnych na lotnisku, o przerażonych ludziach uciekających przed talibami, o uwalnianiu z więzień członków tzw. Państwa Islamskiego, o wymazywaniu z przestrzeni publicznej wszelkiej działalności kobiet. Trochę się to różni od filmików i zdjęć przedstawiających talibów odkrywających atrakcje na wesołym miasteczku, czyż nie?

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Jeśli chcecie lepiej zrozumieć, co dzieje się w Afganistanie i kim tak naprawdę są talibowie, zerknijcie proszę na naszą listę osób, które rozumieją Bliski Wschód, obecną sytuację i nie szerzą dezinformacji. Bądźcie jak oni, nie gadajcie głupot o talibach w internecie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Wytatuował prawie całe ciało. Jednego miejsca nie zmieni