trendy
"Chcę dotknąć twój tyłek." Youtuber napastuje nastolatki w Krakowie
Ile kosztuje utrzymanie religii w szkołach?

Policzyli, ile kosztuje nauka religii w szkołach. Kwota powala

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,03.09.2021 10:10

Temat zajęć religii w szkołach to temat kontrowersyjny. Ile rząd z naszej kieszeni płaci co roku za lekcje? Zdecydowanie za dużo. Ale na tle 500+ nie jest tak źle!

bGxszpYP

Strzelcie, ile co roku państwo (czyli my) wydaje na lekcje religii w szkołach? Warto jeszcze nadmienić, iż środki idą z głównego budżetu oraz z gmin. No to ile: 100 milionów? 500 mln? Więcej.

Organizacja Świecka Szkoła, to inicjatywa społeczna, która ma za zadanie usunięcie finansowania zajęć religii ze środków publicznych. Kilka lat temu było o niej głośno, gdyż zostało zebrane ponad 150 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zakazie finansowania lekcji religii z budżetu państwa.

No ale… ile to kosztuje?

Jak poinformował nas pomorski oddział "Gazety Wyborczej", Świecka Szkoła wysłała zapytanie we wszystkich gminach w Polsce, ile pieniędzy jest przeznaczanych rocznie na zajęcia religii. Odpowiedziało około 80% z 2,5 tys. samorządów.

bGxszpYR

Jak podaje redakcja, gminy i powiaty wydają na wynagrodzenia katechetów odpowiednio 999 743 595,17 zł i 104 584 299,02 zł. Czyli w sumie…

1 104 327 894,19 zł

Miliard złotych.

Co można byłoby zrobić za te pieniądze?

Drobne podwyżki dla nauczycieli. Opłacić funkcjonowanie TVP przez pół roku. Lub nawet pokryć 3% rocznych kosztów programu 500+.

Piotr Pawłowski, inicjator i koordynator tej akcji (oraz całej grupy) powiedział twardo:

bGxszpYT

Szkoła publiczna to nie jest miejsce dla religii, to nie jest miejsce, gdzie wiara powinna mieszać się z nauką. Uczniowie, którzy nie chodzą na religię, to jedyna grupa, która jest karana okienkami w środku planu lekcji. Bez polityków, bez ustawy nie da się usunąć religii ze szkół. Mam świadomość, że to jest początek walki. Świecka szkoła jest również w interesie ludzi wierzących, dlatego mówię im: Przyłączcie się do nas!

Czy uważacie, że religia powinna była wgl "wyjść" z kościoła?

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Tajemnicze morderstwo studentów w Idaho. Policja bezradna