Pizza z wulkanu. Kucharz lepi ciasto, a obok płynie rzeka lawy

Pizza z wulkanu. Kucharz lepi ciasto, a obok płynie rzeka lawy

Źródło zdjęć: © AFP / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,13.05.2021 14:43

Pizza z pieca opalanego drewnem to już przeżytek. David Garcia przygotowuje specjały włoskiej kuchni na zboczu wulkanu Pacaya, opalając ciasto lawą. Czy można tam zamówić Uber Eats?

W tej historii występuje trzech bohaterów: wulkan, kucharz i pizza. Zacznijmy od przyjrzenia się pierwszemu z nich. Pacaya to wznoszący się na wysokość 2569 m n.p.m. wulkan w południowej Gwatemali (Ameryka Środkowa). Warto zaznaczyć, iż jest to czynny wulkan, który uaktywnił się w lutym tego roku i od tamtej pory regularnie wypluwa potoki gorącej lawy.

Drugim bohaterem tej historii jest 34-letni David Garcia. Z wykształcenia jest księgowym, ale hobbystycznie realizuje się jako amator kuchni ekstremalnej. Mężczyzna zaczął piec pizzę na zboczu Pacaya już w 2013 roku – wówczas umieszczał ciasto ze składnikami wewnątrz jaskiń, z których wydobywały się gorące gazy wulkaniczne. Kiedy Pacaya uaktywnił się w lutym, kucharz zmodyfikował metodę wypieku.

Pizza z wulkanu. Takie rzeczy tylko w Gwatemalii

Mężczyzna rozłożył w pobliżu krateru polową kuchnię, gdzie zaczął wyrabiać ciasto i przygotowywać składniki na blasze odpornej na temperaturę do 1000°C. "Pizza Pacaya" składa się z ciasta, sosu pomidorowego, sera, cebuli i pepperoni. Aby upiec smakołyk, Garcia ubiera się w odzież ochronną, po czym znajduje miejsce, gdzie płynie lawa, po czym opieka ciasto nad ekstremalnie gorącym żarem.

Pizza z wulkanu przysmakiem wśród turystów

Aktywny wulkan przyciąga wielu turystów pragnących poczuć nieco nie tylko adrenalinę, ale i smak pizzy Davida Garcii. Klienci wulkanicznej restauracji podobno są zachwyceni smakiem pizzy opalanej lawą.

Nietypowy pomysł na biznes 34-letniego Gwatemalczyka zdobył tak wielką popularność, że reportaż o nim nagrała agencja AFP. Zerknijcie na poniższy filmik, aby zobaczyć, jak dokładnie wygląd wypiek.

Guatemala's volcanic pizza chef and his lava oven | AFP

Jeśli pizza opalana lawą to nie są Wasze klimaty, być może spodoba Wam się przepis na najlepszy wege piknik.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0