Papież Franciszek o księżach pedofilach

Papież Franciszek chce ofiarować "chrześcijańską miłość" księżom pedofilom

Źródło zdjęć: © Wikipedia, Yakov Fedorov
Anna RusakAnna Rusak,11.05.2023 14:00

Papież Franciszek w rozmowie z węgierskimi jezuitami mówił o ofiarowywaniu księżom pedofilom "chrześcijańskiej miłość". Według głowy Kościoła należy im się kara, ale nie można zapominać o tym, że są "dziećmi Bożymi".

29 kwietnia papież Franciszek pielgrzymował do Budapesztu. Tam spotkał się prywatnie z 32 jezuitami. Rozmowę z duchownymi właśnie opublikowało włoskie pismo jezuickie "Civilta Cattolica".

Dowiadujemy się z niego, co papież Franciszek myśli o księżach, którzy dopuścili się pedofilii. Duchowny apeluje o okazanie im "chrześcijańskiej miłości". Według niego, mimo karania, nie można zapominać, że to wciąż "dzieci Boże".

Papież Franciszek o księżach pedofilach: "Są dziećmi Bożymi"

Rozmawiając z jezuitami, papież Franciszek odniósł się do sytuacji duchownych, którzy dopuszczają się nadużyć seksualnych. Przekazał, że są jednocześnie "dziećmi Bożymi", które trzeba kochać oraz wrogami, których należy ukarać. Głowa Kościoła chciałaby im zaoferować "chrześcijańską miłość".

Papież Franciszek zastanawiał się, jak należy postępować z księżmi pedofilami. Według niego trzeba ich karać, ale i próbować patrzeć na nich przez chrześcijańskie wartości. Kochanie ich nie jest łatwe, ale im również należy się opieka duszpasterska. Potępienie ma być formą aktu miłosierdzia.

- Już sama rozmowa z tym, kto krzywdził, budzi w nas obrzydzenie. Ale oni też są dziećmi Bożymi. Zasługują na karę, ale i na opiekę duszpasterską. Sprawca musi rzeczywiście zostać potępiony, ale jako brat. Potępienie go należy rozumieć jako akt miłosierdzia - przekazał duchowny jezuitom.

trwa ładowanie posta...

Jak papież Franciszek walczy z pedofilią?

W 2013 r. papież Franciszek powołał Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich. Miała ona udzielać porad dotyczących praktyk zwalczania nadużyć, jakich dopuszczają się duchowni w Kościele katolickim. Niestety, komisja nie funkcjonuje najlepiej i wielu członków ją opuszcza. W marcu odszedł ks. Hans Zollner, niemiecki jezuita, który w oświadczeniu skarżył się na wewnętrzne problemy komisji i brak przejrzystości w podejmowaniu decyzji.

W zeszłym roku sam papież Franciszek w rozmowie z agencją Reutera przyznawał, że w niektórych Kościołach napotyka na opór, gdy próbuje wprowadzić kroki, mające walczyć z pedofilią. Nie zamierza jednak opuszczać tego kursu i wciąż chce przeciwdziałać temu problemowi.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Independent, wiadomosci.dziennik.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 30
  • emoji ogień - liczba głosów: 31
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 121
  • emoji smutek - liczba głosów: 139
  • emoji złość - liczba głosów: 699
  • emoji kupka - liczba głosów: 733
tragedia,zgłoś
Hitler tez był dzieckiem bożym
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza”. (Mt 18,1-6 według tłumaczenia Biblii Warszawskiej).
Odpowiedz
9Zgadzam się2Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Andylondon,zgłoś
Czyli sie wyspowiadaja I nadal mogom robic co robili dalej I tak bez konca zero odpowiedzialnosc
Odpowiedz
11Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 50