popkultura
Morawiecki sojusznikiem LGBTQ+? Premier użył emotki z parą jednopłciową
Naukowiec nauczył SZCZURY grać w "Dooma"

Naukowiec nauczył SZCZURY grać w "Dooma": "Bieganie i strzelanie przez szczury jest po prostu łatwe i przyjemne"

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, YouTube
Oliwier NytkoOliwier Nytko,05.05.2022 10:48

Zwierzęta są inteligentniejsze, niż możecie myśleć. Jeden z naukowców nauczył szczury... grania w Dooma. Tak, grania w strzelankę sprzed wielu lat. Jak to działa i dlaczego - według niego - to nie jest takie trudne?

bFFvOmtf

Widzieliście pewnie Dooma odtwarzanego na kalkulatorach czy lodówkach. A czy widzieliście Dooma granego przez szczury? Jeżeli nie, to zapraszam. Przynajmniej jest to lepsze od pomysłu Elona Muska.

Szczury i DOOM

Jak podaje m.in. Daily Mail, 30-letni neuronaukowiec Viktor Toth przeprowadził eksperyment, aby udowodnić, że szczury potrafią podejmować dobre decyzje i mogą być tak samo inteligentne jak ludzie - przynajmniej podczas gry w strzelankę DOOM.

Naukowiec nauczył szczury grać w Dooma
Naukowiec nauczył szczury grać w Dooma (FORUM)

Viktor stworzył specjalny kontroler dla szczurów, dzięki któremu mogą poruszać się w grach. Całość przypomina budową "starą" myszkę z kulką. Tylko zamiast przesuwać myszką po biurku, szczury biegną po kuli, aby poruszać się w grze.

To wygląda zaskakująco dobrze:

Rats in Doom

Jak Viktor nauczył szczury grania w gry?

To prawdopodobnie najważniejsze pytanie, które nasuwa się w tym momencie każdemu. Jak zaraz się dowiecie, to nie było *aż* tak trudne.

bFFvOmth

Szczury są niezwykle inteligentne i można je nauczyć wykonywania złożonych zadań. Mają wyjątkowo dobrą pamięć i wyjątkową zdolność rozumienia, jeśli chodzi o myślenie czy podejmowanie decyzji.

Szczury można uczyć bardzo złożonych zadań, a ja chciałem nauczyć je, aby poruszały się we właściwym kierunku w grze bez mojej ingerencji - powiedział Viktor.

Aby wyrobić u nich nowy mechanizm, gryzonie były nagradzane wodą z cukrem, gdy obracały się we właściwym kierunku.

bFFvOmtj

Umieściłem je na ruchomej piłce, która pozwalała im grać w grę w pierwszej osobie [tutaj DOOM ~dop. red.]. Nauczenie ich biegania na niej wymagało wiele wysiłku, ale w końcu się udało - wytłumaczył Viktor w rozmowie.

Naukowiec nauczył szczury grać w Dooma
Naukowiec nauczył szczury grać w Dooma (FORUM)

Pod koniec 2021 roku wspominał w rozmowie z Futurism, że chciał spróbować streamingu rozgrywki szczurów.

bFFvOmtp

Uważam, że transmisje na Twitchu to bardzo dobry sposób na monetyzację takiego projektu. Jedynym problemem jest to, jak długo szczur może biegać. Pewnego razu jeden szczur o imieniu Romero biegał przez 15 minut, co było świetne. To było szalone, bo robił to tak długo i nie zmęczył się ani nie chciał skończyć.

Jeśli więc uda Ci się doprowadzić szczura do takiego stanu, że będzie wykazywał zainteresowanie grą, to może być naprawdę ciekawie.

Naukowiec nauczył szczury grać w Dooma
Naukowiec nauczył szczury grać w Dooma (FORUM)

Czyli… w przyszłości będziemy oglądali streamy zwierząt grających w Battlefielda? Kto wie.

Źródło: Daily Mail, VGC, Futurism, YouTube: Viktor Tóth

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Serial "Rozmowy z przyjaciółmi": czy zachwycają tak jak "Normalni ludzie"? [RECENZJA]