NASA

Nakarm NASA, zostań milionerem

Źródło zdjęć: © NASA / Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,12.02.2021 16:41

Marzycie o locie w kosmos? Uwielbiacie dobre jedzenie? W takim razie NASA ma dla Was robotę, za wykonanie której będziecie ustawieni do końca życia.

NASA ogłosiła "Deep Space Food Challenge". Jest to otwarty konkurs, dzięki któremu naukowcy chcą znaleźć sposób na dostarczanie astronautom świeżego jedzenia. Kto wpadnie na genialne rozwiązanie i zapewni odkrywcom kosmosu urozmaiconą dietę, ten otrzyma od NASA nagrodę pieniężną w wysokości 500 000 dolarów (ok. 1 860 000 złotych).

Obecnie astronauci mogą się pożywiać jedynie żywnością liofilizowaną. Jest to żywność wysuszona, z której usunięto od 70% do 96% wody. Dzięki temu procesowi potrawy się nie psują i są zdatne do spożycia przez długi czas. NASA zastanawia się, jak sprawić, aby przyszli odkrywcy kosmosu posilali się świeżymi potrawami, a nie liofilizatami.

NASA: Kosmiczny kucharz pilnie poszukiwany!

Możliwość zjedzenia czegoś świeżego pozytywnie wpływa na morale. Utrzymanie astronautów w dobrej kondycji psychicznej jest priorytetem w przypadku wieloletnich misji na Marsa.

Welcome to the Deep Space Food Challenge

Rozwiązanie ma nie tylko pomóc wyżywić astronautów podczas 3-letniej misji kosmicznej bez zaopatrzenia, ale i "poprawić dostęp do żywności na Ziemi" w dużych miastach i w ziemskim środowisku nieprzyjaznym człowiekowi. NASA zastrzega, że jedzenie musi być wystarczająco smaczne, aby zadowolić gusta załogi złożonej z czterech astronautów.

Konkurs podzielony jest na kilka etapów. W pierwszej fazie NASA nagrodzi do 20 najlepszych drużyn kwotą 25 tys. dolarów (dla każdego zespołu). Następnie wyróżnione drużyny otrzymają zaproszenie do drugiej fazy konkursu. Rejestracja zespołów trwa do 28 maja, a zgłoszenia należy przesyłać do 31 lipca 2021 roku. Więcej na temat "Deep Space Food Challenge" możecie przeczytać tutaj.

Niedawno NASA opublikowała fotografie Ziemi wykonane z kosmosu. To, co na nich widać, nie poprawi Wam humoru...

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0