Wino

Jak wino radzi sobie w kosmosie? Wkrótce poznamy odpowiedzi

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,16.01.2021 11:03

13 stycznia na Ziemię wróciła przesyłka z kosmosu. Dodajmy, że była to bardzo nietypowa przesyłka, bo... pełna wina. To krok, który zdecydowanie przybliża nas do hodowania roślin w przestrzeni pozaziemskiej.

Kapsuła SpaceX przetransportowała na Ziemię 12 butelek wina, a także szczepy winorośli oraz winogrona. Misję zorganizował europejski startup Space Cargo Unlimited.

Butelki zostały wysłane w kosmos w listopadzie 2019 roku i w marcu 2020 roku – co ciekawe, oprócz wina oraz winorośli odmiany Merlot i Cabernet Sauvignon, na pokładzie znalazły się także myszy. Zapytacie, po co wysyłać winogrona w kosmos?

trwa ładowanie posta...

Badania, które przeprowadzają naukowcy, mają pomóc opracować nowe sposoby uprawy roślin na Ziemi. Dzięki temu docelowo będzie można wyżywić większą, a w zasadzie stale rosnącą liczbę ludzi na planecie. To kolejny etap eksploatacji kosmosu przez człowieka.

Naszym celem jest rozwiązanie problemu, jakim jest przyszłe rolnictwo, które w założeniu powinno być zarówno ekologiczne, zdrowe, jak i zdolne do wyżywienia ludzkości.

- Współzałożyciel Space Cargo Unlimited, Nicolas Gaume

Naukowcy przeanalizują winorośle i sprawdzą, jak na ich rozwój wpłynęły kosmiczne warunki. Potem porównają je z tymi, które zostały na Ziemi, dzięki czemu będą wiedzieli, w której przestrzeni rośliny zachowywały się lepiej.

French wine, vines headed home after year in space

Zakorkowane i starannie zapakowane w stalowe cylindry butelki przejdą podobne badania. Będzie je można otworzyć najwcześniej na początku przyszłego miesiąca. Jedna, maksymalnie dwie z nich zostaną otwarte na specjalnej degustacji w Bordeaux, gdzie ocenią je znawcy wina.

Potem nastąpi seria badań, która sprawdzi nie tylko jego smak, ale i to, jak "leżakowanie w kosmosie" wpłynęło na procesy starzenia się trunku. Trzeba przyznać, że to zdecydowanie lepszy ruch, niż wysłanie w kosmos stu tamponów, prawda?

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0