Jak wino radzi sobie w kosmosie? Wkrótce poznamy odpowiedzi
13 stycznia na Ziemię wróciła przesyłka z kosmosu. Dodajmy, że była to bardzo nietypowa przesyłka, bo... pełna wina. To krok, który zdecydowanie przybliża nas do hodowania roślin w przestrzeni pozaziemskiej.
Kapsuła SpaceX przetransportowała na Ziemię 12 butelek wina, a także szczepy winorośli oraz winogrona. Misję zorganizował europejski startup Space Cargo Unlimited.
Podobne
Butelki zostały wysłane w kosmos w listopadzie 2019 roku i w marcu 2020 roku – co ciekawe, oprócz wina oraz winorośli odmiany Merlot i Cabernet Sauvignon, na pokładzie znalazły się także myszy. Zapytacie, po co wysyłać winogrona w kosmos?
Badania, które przeprowadzają naukowcy, mają pomóc opracować nowe sposoby uprawy roślin na Ziemi. Dzięki temu docelowo będzie można wyżywić większą, a w zasadzie stale rosnącą liczbę ludzi na planecie. To kolejny etap eksploatacji kosmosu przez człowieka.
Naszym celem jest rozwiązanie problemu, jakim jest przyszłe rolnictwo, które w założeniu powinno być zarówno ekologiczne, zdrowe, jak i zdolne do wyżywienia ludzkości.
Naukowcy przeanalizują winorośle i sprawdzą, jak na ich rozwój wpłynęły kosmiczne warunki. Potem porównają je z tymi, które zostały na Ziemi, dzięki czemu będą wiedzieli, w której przestrzeni rośliny zachowywały się lepiej.
French wine, vines headed home after year in space
Zakorkowane i starannie zapakowane w stalowe cylindry butelki przejdą podobne badania. Będzie je można otworzyć najwcześniej na początku przyszłego miesiąca. Jedna, maksymalnie dwie z nich zostaną otwarte na specjalnej degustacji w Bordeaux, gdzie ocenią je znawcy wina.
Potem nastąpi seria badań, która sprawdzi nie tylko jego smak, ale i to, jak "leżakowanie w kosmosie" wpłynęło na procesy starzenia się trunku. Trzeba przyznać, że to zdecydowanie lepszy ruch, niż wysłanie w kosmos stu tamponów, prawda?
Popularne
- "POLSKA GUROM" - Przemek Kucyk zgłasza się na Eurowizję. To jego topka polskiej (pop)kultury
- Nudna reklama Friza i Wersow. Recenzja "Friz & Wersow. Miłość w czasach online"
- Nikita i Cameraboy rozstali się? Mocny statement krąży w sieci
- Wejdą nowe smaki Wojanków? Internet huczy od pogłosek
- Taylor Swift wydała POPrawny album. Dlaczego nie wrócę do "The Life of a Showgirl"? [RECENZJA]
- Bagi na liście Forbes 30 under 30. Znalazł się tam szybciej od Friza
- Taylor Swift zdissowała Charli XCX. Nazwała ją warczącą chihuahuą
- Dawid Podsiadło zagra sekretny koncert dla wybrańców. Trzeba było zbierać tipy...
- Fotograf oskarżył Jeleniewską o kradzież zdjęcia. "To jest po prostu patologia"