ekologia
Czym jest Willow Project? Walką z czasem o ocalenie Alaski
Strajk Kryzysowy

Młode aktywistki mają dość. Przez Warszawę przejdzie Strajk Kryzysowy

Źródło zdjęć: © TikTok, doktor_z_tiktoka
Anna RusakAnna Rusak,28.10.2022 13:30

W piątek 28 października ulicami Warszawy przejdzie Strajk Kryzysowy dotyczący kryzysu energetycznego. Młode aktywistki, które organizują wydarzenie wraz z inicjatywą Wschód, mają dość bezczynności polityków.

Kryzys energetyczny puka nam do drzwi i wróży poważną falę smogu. Przypomnijmy, że Polska Grupa Energetyczna pozwoliła na sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Do tej pory przez jego szkodliwość palenie węglem brunatnym nie było możliwe zgodnie z przepisami ustawy antysmogowej.

Jeśli doda się do tego problemy jakimi są kryzys klimatyczny oaz nieustająca inflacja, można się naprawdę załamać. Aktywiści nie zamierzają jednak siedzieć bezczynnie. W piątek 28 października ulicami Warszawy przejdzie Strajk Kryzysowy.

Młodzi walczą w Strajku Kryzysowym

Za akcję odpowiada inicjatywa Wschód, zajmująca się problemami wojny i kryzysu klimatycznego. Inicjatywę pod koniec września na Instagramie ogłosiła 20-letnia aktywistka Dominika Lasota. Jak pisze, Strajk Kryzysowy ma być odpowiedzią na rosnące ceny żywności i wynajmu oraz kryzys energetyczny.

"Rosnące ceny energii, niewystarczająca pomoc od rządu, odbijająca się szerokim echem wojna w Ukrainie oraz kolejne narastające kryzysy - to obraz, który widzimy codziennie. W tę zimę zapłacimy za kłamstwa i niedociągnięcia polityków i polityczek" – czytamy na Instagramie Dominiki.

trwa ładowanie posta...

Wiktoria Jędroszkowiak, 20-letnia aktywistka i współzałożycielka inicjatywy Wschód, która również odpowiada za organizację wydarzenia, zaznacza, że młodzi Strajkiem Kryzysowego chcą zamienić strach w siłę i zawalczyć o lepsze jutro. Dlatego 28 października pojawi się w Warszawie z transparentem: "Rosja boi się wiatraków".

"Kryzys goni kryzys, nie dziwi więc, że Polki i Polacy boją się tego, co będzie jutro coraz bardziej. Dlatego właśnie wychodzimy na ulice - by ten strach przerodzić w siłę, w opór i w walkę o lepsze jutro. Do zobaczenia o 18.00 w centrum Warszawy!" – czytamy na Twitterze dziewczyny.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Czym jest Strajk Kryzysowy? Kiedy manifestacja?

Aktywiści mają trzy główne cele. Prostytuują przede wszystkim przeciwko wysokim cenom energii i uzależnieniu od paliw kopalnych z Rosji. Chcą również zwrócić uwagę na kwestie kryzysu klimatycznego i rosnących cen wynajmu mieszkań.

"Obecnie doświadczamy okropności rosyjskiej inwazji, kryzysu energetycznego, kryzysu klimatycznego i straszliwego wzrostu kosztów życia, które mają jedno wspólne źródło: nasze uzależnienie od paliw kopalnych. […] Tak zwani przywódcy wybierają zabójcze paliwa kopalne zamiast naszego bezpieczeństwa. Od lutego państwa Unii Europejskiej zapłaciły Putinowi prawie 100 miliardów euro za jego paliwa kopalne - mimo że mamy alternatywne rozwiązania. Energia odnawialna jest znacznie tańsza i bezpieczniejsza" - czytamy na stronie wydarzenia.

trwa ładowanie posta...

W wydarzenie zaangażowała się m.in. Agrounia oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet. Jest również wspierany przez infulencerów oraz aktywistów. Strajk Kryzysowy ma wystartować w piątek 28 października o godzinie 18:00 spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i przejść przez centrum miasta.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Klops z mamuta na talerzu. Nie zdobędzie gwiazdki Michelin