lifestyle
Cena garażu w Mikołajkach powala. "Niemiec tego nie zrozumie"
Kolorowy tusz do tatuaży zbanowany w Unii Europejskiej

Kolorowe tusze do tatuaży ZAKAZANE w Unii Europejskiej. Powód? Obecne tusze mają "powodować mutacje i raka"

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,04.01.2022 14:28

Kolorowe tatuaże, a raczej kolorowy tusz jest oficjalnie zakazany na terenie Unii Europejskiej. To nie żart, chociaż chciałbym, aby tak było. Od 4 stycznia taki tusz został zakazany na terenie UE.

Tatuaże są w naszej kulturze od lat. Mówcie, co chcecie o nich, lecz pewnie pozostaną z nami jeszcze na długo. Jeżeli nie macie ochoty, to ich sobie nie robicie. Przecież nikt nie zmusi was do zrobienia sobie tribala czy żółwika z "Gwiezdnych Wojen". Z drugiej strony, niektórzy naprawdę powinni byli przemyśleć niektóre dziarki, bo… strony na IG z krindżowymi tatuażami mają codziennie masę contentu do postów.

Jednak era kolorowych tatuaży… skończyła się na początku 2022 r.?

No, nie w głowach ludu - a przez dyrektywy Unii Europejskiej. Tak, oficjalnie z dniem 4 stycznia br. weszły spore zmiany dot. tatuaży.

Jak podaje m.in. Metro, Europejska Agencja Chemikaliów z ang. REACH, we wtorek oficjalnie zbanowała 4000 chemikaliów, które normalnie znajdowały się w większości kolorowych tuszów.

Organ przekazał, że chemikalia - z których niektóre są już zakazane w produktach nakładanych na skórę - mogą powodować "raka lub mutacje genetyczne".

Czyli tak: od 4 stycznia zabronione jest… co? Zabroniona jest sprzedaż tych tuszów oraz wykorzystanie. Znając życie, tatuażyści nadal będą wykorzystywać kolorowy tusz do wyczerpania zapasów - trochę bardzo niezgodnie z przepisami.

Co dalej z kolorowymi tuszami?

Dwa kolory, tj. Pigment Blue 15:3 i Pigment Green 7 będą w użytku do 4 stycznia 2023 roku. Reszta? Większość od dnia napisania newsa jest zakazana. Ale czy to koniec kolorowych tuszy? Nie.

REACH podkreśla, że "celem nie jest zakaz tatuowania, ale uczynienie kolorów używanych w tatuażach i makijażu permanentnym bezpieczniejszymi".

Jak podaje DailyStar, naukowcy nie osiągnęli konsensusu w sprawie związku między substancjami chemicznymi zawartymi w kolorowym tuszu do tatuażu a rakiem. Udowodniono jednak, że niektóre substancje chemiczne w tuszach są rakotwórcze.

Od roku wiadomo było o tym zakazie - ale teraz to już oficjalne. Kolorowy tusz nie będzie zakazany jednak, jeżeli nie będzie zawierał rzekomo toksycznych substancji. Problem jest jeden: zamienniki powstają wolno.

Jeżeli chcieliście zrobić sobie kolorowy tatuaż: sorki, teoretycznie już nie możecie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 7
  • emoji smutek - liczba głosów: 7
  • emoji złość - liczba głosów: 12
  • emoji kupka - liczba głosów: 32
Komentarze (0)
arrow
Ten napój zabije Polaka. Tylko prawdziwy Amerykanin sobie z nim poradzi