lifestyle
Fame MMA 14: Laluna tłumaczy się z porażki: "Nie byłam w stanie zadać ciosu Wiki, bo miała taktykę uciekania"
Kolorowy tusz do tatuaży zbanowany w Unii Europejskiej

Kolorowe tusze do tatuaży ZAKAZANE w Unii Europejskiej. Powód? Obecne tusze mają "powodować mutacje i raka"

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,04.01.2022 13:28

Kolorowe tatuaże, a raczej kolorowy tusz jest oficjalnie zakazany na terenie Unii Europejskiej. To nie żart, chociaż chciałbym, aby tak było. Od 4 stycznia taki tusz został zakazany na terenie UE.

bFFwzLyX

Tatuaże są w naszej kulturze od lat. Mówcie, co chcecie o nich, lecz pewnie pozostaną z nami jeszcze na długo. Jeżeli nie macie ochoty, to ich sobie nie robicie. Przecież nikt nie zmusi was do zrobienia sobie tribala czy żółwika z "Gwiezdnych Wojen". Z drugiej strony, niektórzy naprawdę powinni byli przemyśleć niektóre dziarki, bo… strony na IG z krindżowymi tatuażami mają codziennie masę contentu do postów.

Jednak era kolorowych tatuaży… skończyła się na początku 2022 r.?

No, nie w głowach ludu - a przez dyrektywy Unii Europejskiej. Tak, oficjalnie z dniem 4 stycznia br. weszły spore zmiany dot. tatuaży.

Jak podaje m.in. Metro, Europejska Agencja Chemikaliów z ang. REACH, we wtorek oficjalnie zbanowała 4000 chemikaliów, które normalnie znajdowały się w większości kolorowych tuszów.

Organ przekazał, że chemikalia - z których niektóre są już zakazane w produktach nakładanych na skórę - mogą powodować "raka lub mutacje genetyczne".

bFFwzLyZ

Czyli tak: od 4 stycznia zabronione jest… co? Zabroniona jest sprzedaż tych tuszów oraz wykorzystanie. Znając życie, tatuażyści nadal będą wykorzystywać kolorowy tusz do wyczerpania zapasów - trochę bardzo niezgodnie z przepisami.

Co dalej z kolorowymi tuszami?

Dwa kolory, tj. Pigment Blue 15:3 i Pigment Green 7 będą w użytku do 4 stycznia 2023 roku. Reszta? Większość od dnia napisania newsa jest zakazana. Ale czy to koniec kolorowych tuszy? Nie.

bFFwzLzb

REACH podkreśla, że "celem nie jest zakaz tatuowania, ale uczynienie kolorów używanych w tatuażach i makijażu permanentnym bezpieczniejszymi".

Jak podaje DailyStar, naukowcy nie osiągnęli konsensusu w sprawie związku między substancjami chemicznymi zawartymi w kolorowym tuszu do tatuażu a rakiem. Udowodniono jednak, że niektóre substancje chemiczne w tuszach są rakotwórcze.

Od roku wiadomo było o tym zakazie - ale teraz to już oficjalne. Kolorowy tusz nie będzie zakazany jednak, jeżeli nie będzie zawierał rzekomo toksycznych substancji. Problem jest jeden: zamienniki powstają wolno.

bFFwzLzh

Jeżeli chcieliście zrobić sobie kolorowy tatuaż: sorki, teoretycznie już nie możecie.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
10 dni płatnego urlopu. Benefit dla osób transpłciowych i niebinarnych