Somnium Space nieśmiertelność

Kiedy umrzesz, nie zjedzą cię robaki. Czeka cię życie wieczne w metawersum

Źródło zdjęć: © Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.04.2022 10:00

Rozwiązanie rodem z filmów science fiction może spełnić się na naszych oczach. Twórcy metawersum Somnium Space opracowują tryb Live Forever. Dzięki niemu my i nasi bliscy spotkamy się po śmierci w wirtualnym świecie.

W pierwszym odcinku drugiego sezonu Black Mirror poznajemy historię Marthy, której chłopak ginie w wypadku samochodowym. Pogrążonej w rozpaczy kobiecie udaje się wskrzesić zmarłego przy pomocy sztucznej inteligencji, która tworzy kopię człowieka na podstawie jego danych z social mediów. Nad podobną usługą pracują twórcy Somnium Space i bynajmniej nie na potrzeby serialu, ale dla prawdziwych ludzi.

Somnium Space jest jednym z wielu metawersów, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. Mowa o światach opartych na blockchainie wygenerowanych w wirtualnej rzeczywistości, do których dostęp otrzymujemy dzięki goglom VR. Metawersy mają oferować swoim użytkownikom nieograniczone możliwości... włącznie z tak abstrakcyjnymi pomysłami jak nieśmiertelność.

Śmierć oszukana w metawersum

Prezesem Somnium Space jest Artur Sychov. Pięć lat temu u ojca mężczyzny zdiagnozowano nowotwór złośliwy, który szybko go zabił. Śmierć rodzica mocno dotknęła Sychova. Mężczyzna poczuł żal, że jego dzieci dorosną i nie będą posiadały wspomnień o własnym dziadku. Sychov właśnie wtedy zrozumiał, że nasz czas jest ograniczony i postanowił sprzeciwić się nieuchronnemu przeznaczeniu.

trwa ładowanie posta...

Śmierć ojca zainspirowała Sychova do wymyślenia usługi Live Forever, która ma być dostępna w metawersum Somnium Space. Live Forever będzie zbierać dane na temat użytkownika, a po jego śmierci w fizycznym świecie, wykorzysta zgromadzone informacje, aby odtworzyć człowieka jako awatara w metawersum. Sychov marzy, aby ludzie mogli spotykać się ze zmarłymi bliskimi w Somnium Space.

Jeśli umrę, a dane o mnie zostały wcześniej zebrane, moi przyjaciele lub dzieci będą mogli przenieść się do metawersum i porozmawiać z moim awatarem, który będzie naśladował moje gesty, mówił moim głosem. Spotkają się z prawdziwą osobą. Na początku tego doświadczenia nawet nie rozpoznają, że mają do czynienia ze sztuczną inteligencją.

- Artur Sychov
trwa ładowanie posta...

Jakie dane są wymagane w życiu wiecznym?

Sychov twierdzi, że jego firma będzie w stanie zebrać o człowieku ogromną liczbę informacji - Od stu do trzystu razy więcej danych niż znajduje się na naszych smartfonach - zapewnia wynalazca. Do wirtualnej rzeczywistości trafią informacje na temat brzmienia naszego głosu oraz tego, jak poruszamy palcami, ustami, oczami i innymi częściami ciała. Na bazie zebranych informacji sztuczna inteligencja wykona kopię zmarłego człowieka.

Somnium Space w celu spełnienia ambitnych planów zainwestowało w projekt Teslasuit. Będzie to kombinezon haptyczny, który pozwoli poczuć wirtualną rzeczywistość na własnym ciele. W jaki sposób? Skafander będzie raził użytkownika impulsami elektrycznymi, a te mają symulować wrażenie, jakby dotykał nas prawdziwy człowiek.

Sychov podkreśla, że Somnium Space nie będzie handlowało danymi swoich użytkowników, tak jak to robi Mark Zuckerberg i Meta. Wynalazca chce, aby firma czerpała zyski z abonamentu (mowa o 50 dolarach rocznie). Na żądanie klienta Somnium Space w każdej chwili usunie wszystkie zgromadzone informacje na temat danej osoby.

trwa ładowanie posta...

Potrzebujecie więcej czasu, aby przemyśleć, czy nieśmiertelność jest rozwiązaniem dla was? Śpieszcie się - prezes Somnium Space chce, aby pierwsze próby Live Forever odbyły się już w 2023 roku.

Źródło: Vice News

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0