popkultura
Patoinfluencerka Nona z wyrokiem. Sąd nie miał wątpliwości
K-Popowy zespół Epex gloryfikuje NAZIZM?

K-popowy zespół Epex gloryfikuje NAZIZM? Nawiązania do Nocy Kryształowej i mundurów III Rzeszy

Źródło zdjęć: © Instagram, Kolaż: Vibez, Twitter
Oliwier NytkoOliwier Nytko,14.04.2022 12:30

K-Pop to niesamowicie popularny gatunek muzyki. To, że jest z Azji, nie oznacza, że nie ma swoich fanów w Polsce. Ostatnio pojawił się jednak pewien problem, ponieważ koreański zespół Epex… wspomniał w swojej muzyce o Nocy Kryształowej i nawiązywał otwarcie do mundurów III Rzeszy. Co?

Myślicie, że K-Pop nie jest popularny w Polsce? To jesteście w błędzie. Wejdźcie na Twittera, a znajdziecie tam spore grono osób, które wielbią BTS czy Blackpink. I nie ma w tym nic złego. Jedna osoba lubi rap, druga amerykańskie country - a trzecia kocha Lisę z Blackpink.

Tylko problem pojawia się wtedy, gdy k-popowy artysta czy zespół jest kompletnie nieczuły na historię świata. W Europie czy w Stanach Zjednoczonych uważa się na to, aby nie gloryfikować, czy nawet nie nawiązywać za bardzo do wydarzeń z II wojny światowej. A jak zaraz się przekonacie, zespół Epex trochę pojechał po bandzie:

Zespół K-Pop śpiewa i gloryfikuje wydarzenia z II wojny światowej?

Jak podaje zagraniczny Newsweek, w ten poniedziałek grupa Epex wydała swoją trzecią EP pt. "Prelude of Anxiety Chapter 1. '21st Century Boys'". Singlem przewodnim z płyty jest "Anthem of Teen Spirit".

Epex w piosence używają, zgodnie z tłumaczeniem z Geniusa, "kryształów" jako głównej metafory. Tylko że słowa "crystal night" tłumaczy się bezpośrednio na "Kryształową Noc". W piosence pojawiają się bezpośrednio nawiązania do pola bitwy, karabinów, bycia "ofiarą", uciekania przez karabinami. Zobaczcie sami:

Tonight, the crystals
That protected us are shattered
Before you become a prey
Yes, pull the trigger, click, clack, brrr like

Boom (Hey, yeah)
I see them burning raw
Crystal night is coming
Click, clack, brrr, like
Boom (Hey, yeah)
This is a battlefield
Back up, back up
Chase and flee (Oh)

I jeszcze pod koniec pojawia się nawiązanie do "Kryształowej Nocy":

If you hesitate, you'll be eaten, hurry, run away from here
Crystal night is coming, click, clack, brrr, like

trwa ładowanie posta...

Jeżeli zaspaliście na lekcjach historii

Noc Kryształowa (Kristallnacht) była "pogromem Żydów w nazistowskich Niemczech zainicjowany przez władze państwowe, w nocy z 9 na 10 listopada 1938", cytując Wiki. Ktoś, kto nawet jedynie przekartkował podręcznik do historii, musiał się spotkać z tym wydarzeniem. Problem jest taki, że... to nie wszystko.

Zespół zdaje się nawiązywać do… mundurów nazistowskich żołnierzy

Spójrzcie na to. Widać podobieństwo do mundurów nazistów:

trwa ładowanie posta...

EPEX 3rd EP Album Prelude of Anxiety Chapter 1. ‘21st Century Boys’ ALBUM PREVIEW

Użytkowniczka Twittera, lila, znalazła też inne nawiązanie do wojny.

Fragmenty z bronią, strzelania. Niżej fragment nawiązujący do rozstrzeliwania bułgarskich partyzantów na drzewach.

trwa ładowanie posta...

SERIO?

Masakra. Wytwórnia starała się tłumaczyć, dlaczego doszło do czegoś takiego. Dwa dni po wybuchu kontrowersji, C9 Entertainment wydało oświadczenie w sprawie odniesień do Nocy Kryształowej w "Anthem Of Teen Spirit".

W swoim oświadczeniu agencja twierdzi, że zamiast tego piosenka była inspirowana "różnymi dziełami literackimi, filmami i teoriami fizyki", a jednym z głównych punktów odniesienia był "Rok 1984" George'a Owella. Tekst piosenki miał się NIE odnosić do Nocy Kryształowej, ale do symbolicznego "szklanego przycisku do papieru" z powieści.

Wszystkie kostiumy i treści zostały wyrażone przy użyciu scenografii i wierszy z 1984 roku jako motywu i nie ma żadnego związku z rzeczywistymi wydarzeniami, ludźmi czy grupami - pisze w oświadczeniu wytwórnia.

trwa ładowanie posta...

Zostawię tutaj komentarz z Twittera:

Rok 1984 jest alegorią nazistowskich Niemiec, więc to tylko pokazuje, że nie zwróciliście uwagi na materiał, który zainspirował waszą pracę, a tak wiele koncepcji epexu jest skrajnie ofensywnych, usiłując jednocześnie być głębokimi.

trwa ładowanie posta...

Jeżeli myślicie, że fani na Twitterze będą bronić wykonawców to… tak, bronili. Łącznie z idiotyczną próbą wyjaśnień, że "ale nawet ja w Polsce nie wiem, co to była ta ‘Kryształowa Noc’ lol". Cool.

skoro cała sytuacja wyjaśniona to ludzie, którzy wciąż jebią epex jako epex a nie ich wytwórnię która zje*ała mogą mi zaje*ać bloka, bo nie mam zamiaru mieć tu nikogo kto życzy im źle:))

trwa ładowanie posta...

Tutaj pisownia oryginalna, sorki:

Szybko jeszcze napisze zanim pojde ze ludzie piszą o tej krhsztalowej nocy a ja w ogole nie mialem tego tematu poruszanego na lekcjach historii i nie wiedzialem czym jest ta cała krysztalowa noc dopoki nie zobaczylem tweeta o tym ze cb epex jest na tym oparty

trwa ładowanie posta...

Źródło: Newsweek, MNE, Twitter: Kamil Sus, crazyouha

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Taylor Swift pobije rekord "Eras Tour"? Fani są rozczarowani