lifestyle
Friz pokazał, jak wygląda jego pokój. Co takiego ukrywa?
Sztuka naskalna

Indianie byli jak Beatlesi – brali narkotyki, przy okazji tworząc sztukę

Źródło zdjęć: © Pixabay
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,26.11.2020 15:21

Zasypialiście z nudów, kiedy na lekcjach plastyki lub historii pojawiał się temat sztuki naskalnej? My podobnie, ale ten news totalnie nas elektryzuje – mamy dowody, że Indianie doświadczali halucynogennych wizji w jaskiniach, których wnętrza malowali.

Przenosimy się do Kalifornii (chyba nie spodziewaliście się innego miejsca, co?), gdzie team ambitnych naukowców poświęcił dużo czasu, aby zbadać jaskinię Pinwheel. Archeolodzy znaleźli tam liczące 400 lat malowidła, spośród których jedno przykuło ich uwagę. Chodzi o rysunek przedstawiający pewną roślinę, którą naukowcy rozpoznali jako Datura wrightii. Pewnie się już domyślacie, że to nie była przyprawa poprawiająca smak potraw

Datura wrightii to zakwitająca roślina należąca do rodziny psiankowatych. Posiada właściwości zarówno trujące, jak i halucynogenne. Jasne, same malowidła to za mało, aby rdzennym Amerykanom udowodnić skłonność do narkomanii, dlatego archeolodzy dokonali chemicznej analizy pęknięć i szczelin znajdujących się w jaskini Pinwheel. Wiecie, co odkryli? Przeżute pozostałości Datura wrightii.

Kim byli Indianie wykazujący zamiłowanie do halucynogenów?

Wydawać by się mogło, że dostęp do roślin i ziółek zmieniających postrzeganie rzeczywistości mogli mieć jedynie szamani. Nic bardziej mylnego. Archeolodzy w raporcie opublikowanym w “Proceedings of the National Academy of Sciences” podejrzewają, że indiańscy artyści tworzący malowidła w Pinwheel raczej nie trudnili się szamańską profesją.

Dlaczego więc brali halucynogenną roślinę? W kulturze rdzennych plemion w Kalifornii Datura wrightii jest związana z obrzędami inicjacyjnymi. Z rośliny wykonywało się jednak tradycyjny wywar, a nie żuło, tak jak robili to mieszkańcy jaskini Pinwheel.

Archeolodzy sądzą, że artyści nie byli pod wpływem działania narkotyku w momencie tworzenia malowideł. Sama jaskinia, owszem, mogła służyć za miejsce spożywania halucynogennej rośliny. W związku z tym artyści chcieli podkreślić istotną rolę jaskini – jako miejsca doświadczeń – poprzez namalowanie wizerunku rośliny o “cudownych” właściwościach.

Chcecie jeszcze trochę pobyć w fantastycznych światach? No to sprawdźcie nasz przepis na slutty brownie – z wrażenia stracicie rachubę czasu!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Żenująca reklama u Martirenti. Policzek dla wszystkich kobiet