ekologia
Chcesz być eko? Dziel się. Czemu wspólne pralki i suszarki byłyby dobrym rozwiązaniem?
Google Earth

Google Earth – Timelapse zabierze Was w podróż do przeszłości

Źródło zdjęć: © YouTube.com, Google Earth
Anna RusakAnna Rusak,23.04.2021 08:20

Wystarczy podać adres, żeby cofnąć się 40 lat wstecz i sprawdzić, jak wyglądała oraz jak zmieniała się nasza okolica (i cała Ziemia przy okazji też!)

bFFvDrkP

Jak już pisałam, gdy polecałam filmy, które warto obejrzeć z okazji Dnia Ziemi kryzys klimatyczny jest kryzysem wyobraźni. Możemy sobie czytać o topniejących lodowcach i znikających rzekach, ale w zasadzie ciężko nam sobie te zmiany jakoś wyobrazić i chyba też trochę w związku z tym zaakceptować.

Pomocna w tych wizualizacjach może się okazać nowa funkcja Google Earth – Timelapse, dzięki której cofniemy się w czasie i sprawdzimy, jak na przestrzeni lat zmieniała się Ziemia. Rozwój miast, zmiany linii brzegowych, znikające lasy – to wszystko prześledzimy na jednym obrazku.

Our Ocean | Timelapse in Google Earth

Jak to możliwe?

Timelapse ma bazę, w której znajdują się 24 mln zdjęć satelitarnych z lat 1984-2020. Projekt tworzą m.in. Google, Nasa i Landsat, czyli program, który pozyskuje zdjęcia Ziemi z kosmosu. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak na przestrzeni ponad 40 lat zmieniła się nasza okolica.

Our Cities | Timelapse in Google Earth

Tak, dobrze czytacie - sami możecie wybrać sobie konkretne miejsce i sprawdzić, jak wyglądało kiedyś, a jak wygląda dzisiaj. Google Earth wygeneruje specjalnie wideo, które pokaże Wam wszystkie zmiany (ładowanie mapy chwilę trwa, także poczekajcie chwilę, żeby obraz był jak najlepszy).

bFFvDrkR

Możecie też obejrzeć przygotowane już filmiki, obrazujące możliwości urządzenia. Znalazły się w nich m.in. zdjęcia Białowieży i… Gminy Wronki. Poza tym możecie też wybrać kategorie tematyczne np. sprawdzić ekspansję miast czy zobaczyć, jak wygląda ocieplająca się planetę.

Google Earth Timelapse: Bialowieza, Poland

Także trzeba przyznać, że zwiedzanie miejsc online weszło właśnie na nowy poziom. A tak trochę pozostając w duchu dobrych zmian – wiecie, że nowy wege burger jest już w Maku, nie?

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Susza w Polsce panuje od 7 LAT. Hydrolog: Musimy się przyzwyczaić