Amsterdam stawia na ekologię

Domy z lumpeksu. Amsterdam stawia na budynki zero waste

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Anna RusakAnna Rusak,29.12.2023 09:00

Nowe dzielnice budowane z drewna. Materiały budowlane ze ścieków. Baza danych wszystkich materiałów, wykorzystanych w istniejących już budynkach. Amsterdam chce do 2050 r. budować tylko w obiegu zamkniętym i jest na dobrej drodze, by stać się w pełni ekomiastem. Czym jest budownictwo zero waste?

W Polsce buduje się kolejne place bez drzew, bo przecież betonoza jest naszym ulubionym "kierunkiem architektonicznym". Może zamiast tego warto byłoby wziąć przykład z Amsterdamu i postawić na budownictwo oparte na drugim obiegu?

Jak informuj portal "Miasto 2077", do 2050 r. architektura w Amsterdamie ma opierać się tylko na gospodarce obiegowej. Oznacza to, że w mieście będą powstawały budynki z drugiego obiegu. Pierwsze już są w planach.

Budynki z drugiego obiegu w Amsterdamie

Drugi obieg w zasadzie polega na tym, że używamy tego, co już zostało wyprodukowane. Ten termin najczęściej pojawia się w kontekście mody i kupowania ubrań z drugiej ręki w lumpeksach, sklepach vinage i platformach. Amsterdam chce, żeby każda część gospodarki budowlanej działa na podobnych zasadach.

Jak informuje "Miasto 2077" Amsterdam do 2050 r. chciałby opierać się jedynie na gospodarce obiegowej. Oznacza to, że wszystko powinno pochodzić z drugiej ręki i być używane w obiegu zamkniętym, tzn. używamy tylko tego, co już zostało wytworzone i zostało użyte gdzieś indziej, ale nadajemy temu nowe życie. Ten trend nazywany jest budownictwem czy architekturą zero waste.

Tekstylia, budynki, panele słoneczne, meble - to wszystko miałoby być ponownie wykorzystywane. By tego dokonać, władze miasta współpracują z naukowcami z Amsterdamskiego Instytutu Studiów Miejskich (Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Solutions). Projekt koncentruje się na szukaniu ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań w sześciu obszarach: transporcie, energii, funkcjonalności miasta, systemach żywnościowych, cyfryzacji i tworzenia obiegu zamkniętego. Naukowcy w jednym z projektów badają chociażby, jak wytworzyć materiały budowlane ze... ścieków.

trwa ładowanie posta...

Mandela Buurt - drewniana dzielnica w Amsterdamie

Jeśli myślicie, że to jakaś ogromna rewolucja w tym mieście, to się mylicie. "Miasto 2077" przywołuje liczne przykłady, które pokazują, że władze Amsterdamu już teraz starają się być bardziej ekologicznym i przyjaznym planecie miastem.

Jednym z przykładów jest Mandela Buurt (Dzielnica Mandeli), czyli nowe osiedle, które powstaje obok parku Nelsona Mandeli w Amsterdamie. Jego budowa, jak informuje forestmachinemagazine.com, ma rozpocząć się w 2025 r., a budynki w całości zostaną wykonane z drewna. To ze względu na zobowiązanie dzielnic Amsterdamu - do 2025 roku co najmniej 20 proc. nowych budynków ma wykorzystywać ten materiał jako główny budulec. Po drugie drewno jest materiałem idealnym do realizowania założeń drugiego obiegu, bo można je ponownie wykorzystać.

trwa ładowanie posta...

Amsterdam i "lumpeks budowlany"

Można też powiedzieć, że Amsterdam stworzył już swój "lumpeks budowlany". Thomas Rau to holenderski architekt, który pracował nad stworzeniem publicznej bazy danych, która zawierałaby informacje o materiałach w istniejących już budynkach i możliwości ich ponownego wykorzystania. Jak w 2020 r. "Guardian" informował, że w bazie danych Madaster zarejestrował już ponad 2,5 miliona metrów kwadratowych materiału budowlanego, a holenderski architekt zajął się katalogowaniem wszystkich elementów budynków publicznych w Amsterdamie.

- Musimy myśleć o budynkach jako o magazynach materiałów. Odpady to po prostu materiały bez tożsamości. Jeśli śledzimy pochodzenie i użytkowość każdego elementu budynku, nadajemy mu tożsamość, dzięki czemu możemy wyeliminować marnotrawienie go - mówił w rozmowie z "Guardianem" holenderski architekt.

Jak więc widzicie, gdy się chce, to naprawdę można. Szkoda tylko, że w Polsce ekodeweloperka nie jest tak popularna jak patodeweloperka

trwa ładowanie posta...

Źródło: Miasto 2077, Guardian, forestmachinemagazine.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0