Festiwal Kina Kobiecego Demakijaż

Darmowe kino pełne #girlpower. Co warto obejrzeć?

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,19.11.2020 23:37

Rusza Festiwal Kina Kobiecego Demakijaż. Co warto zobaczyć na darmowych pokazach? Jest w czym wybierać!

Kilkadziesiąt darmowych filmów z całego świata, które pokazują siłę i talent kobiet – to właśnie czeka na Was na Festiwalu Filmu Kobiecego Demakijaż. Hasłem tegorocznej edycji jest ciało i to tego tematu dotyczą zarówno filmy dokumentalne, fabularne, jak i krótkometrażowe.

Dema­­ki­­jaż zmywa sztuczne obrazy kobiet, które widzimy w prasie, rekla­­mach, seria­­lach i filmach. To jednowymiarowy wizerunek, niepełny i daleki od rzeczywi­­stości. Wystarczy, że wyjdziesz z domu na imprezę, spotkasz się z przy­­ja­­ció­ł­kami czy zjesz obiad u babci. Dostrze­­żesz wtedy o wiele bogatszy i bardziej zróż­ni­­co­­wany obraz kobie­­cości. Będzie świetnie zoba­­czyć tę różno­­ro­d­ność w kinie - brzmi przesłanie festiwalu.

Feminizm nie ma jednej twarzy, dlatego w programie znajdziemy filmy z całego świata. Na szczególną uwagę zasługują dwa bloki filmów "Karaibskie głosy", na które składają się dokumenty i fabuły. Warto zaznaczyć, że liczba biletów na wybrane seanse jest ograniczona!

trwa ładowanie posta...

Poza tym zorganizowano też konkurs filmów krótkometrażowych "Let's Start the Revolution", w którym znajdziecie 50 różnorodnych tematycznie filmów. Można je oglądać od 18 listopada aż do końca trwania festiwalu, czyli do 22 listopada.

Po niektórych projekcjach odbędą się też spotkania tematyczne na profilu Camera Femina. Każde tłumaczone będzie na Polski Język Migowy. W planie jest m.in. rozmowa dotycząca transpłciowości i niebinarności, a także spotkanie z Aborcyjnym Dream Teamem.

Tutaj znajdziecie szczegółowy program festiwalu:

trwa ładowanie posta...

A to filmy, na które naszym zdaniem szczególnie warto zwrócić uwagę:

"Dziewczynka"

Bardzo ważny film. Szczególnie, że 20 listopada obchodzimy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych. Dokument przedstawia historię siedmioletniej Saszy, która od zawsze wiedziała, że jest dziewczynką, mimo że urodziła się jako chłopiec.

Rodzina bardzo ją wspiera, ale społeczeństwo, w którym żyją, nie akceptuje tożsamości dziewczyny. Reżyser Sébastien Lifshitz przez rok śledził codzienną walkę rodziny o to, by otoczenie zaakceptowało i zrozumiało to, kim jest Sasza. To poruszający portret walki o siebie, który na pewno warto zobaczyć.

Trailer for Sébastien Lifshitz’s documentary Petite fille (Little Girl)

"Nadzieja"

Chwilę przed świętami Anja słyszy diagnozę – rak mózgu. To sprawia, że postanawia zmienić swoje życie i naprawić kontakty z rodziną. Temat oczywiście znany, ale potraktowany z trochę innej strony. Twórcy nie skupiają się tak bardzo na chorobie, większą uwagę przywiązują do tego, jak zmieniają się relacje bohaterów, jak nowa sytuacja je przeformułowuje.

To film o czułości, relacjach międzyludzkich i nadziei. Choć ciężki, jeśli wziąć pod uwagę temat, to także bardzo ciepły. Jest ostatnim z seansów zaplanowanych podczas festiwalu, ale koniecznie wpiszcie go do swojego filmowego grafiku.

NADZIEJA polski zwiastun (w kinach od 25 WRZEŚNIA 2020)

"W*pierdalać"

Film opowiada o działaniach i członkiniach Partii Feministycznej (znanej po koreańsku jako "Femidangdang"). To grupa, która była częścią "fali tsunami", czyli koreańskiego ruchu feministycznego. Pewnie dlatego tłumaczenie tytułu filmu nawiązuje do obecnej sytuacji w Polsce (oryginalny tytuł to: The Fearless And Vulnerable).

Oglądamy spotkania, zaglądamy w codzienne życie działaczek. Ich cel jest jasny – zliberalizować prawa aborcyjne. Okazuje się jednak, że aktywizm ma swoją cenę. Jaką? Tego dowiecie się podczas sensu, na który szczególnie zapraszamy. Tym bardziej, że tuż po nim odbędzie się spotkanie z Aborcyjnym Dream Teamem.

trwa ładowanie posta...

Festiwal trwa od 18 do 22 listopada, a liczba biletów na wybrane, darmowe seanse jest ograniczona. Zajrzyjcie tutaj, by zobaczyć wszystkie filmy i bloki, które znalazły się w programie.

Znajdziecie tam także informacje o tym, ile biletów przewidzianych jest na konkretny seans.

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0