Bart Staszewski ze skargą na Radio Maryja

Bart Staszewski chce ukarania Radia Maryja. Szokująca audycja o LGBTQ+

Źródło zdjęć: © Twitter, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,03.06.2022 17:00

Fundacja Basta, której założycielem jest aktywista Bart Staszewski, wyśle wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wszczęcie postępowania i nałożenie kary na Radio Maryja. Chodzi o audycję z udziałem ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Duchowny z dumą ogłosił się homofobem i transfobem.

- Czerwiec to Miesiąc Dumy osób LGBTQ+ i rozpoczynają się różnego rodzaju akcje, przedsięwzięcia. Ksiądz profesor z reguły dostarcza nam ciekawych faktów, spostrzeżeń ze świata, który nas zadziwia, o którym często możemy powiedzieć: "przecież to jest po prostu obrzydliwe" - tymi słowami rozpoczęły się "Aktualności dnia" z 31 maja na antenie Radia Maryja. Gościem audycji był ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Bortkiewicz mówi, że "mamy do czynienia z zaprzeczeniem piękna, dobra i miłości". Duchowny przedstawia ze swojej perspektywy genezę Miesiąca Dumy. Chodzi o wydarzenia z czerwca 1969 roku, kiedy w nowojorskim klubie Stonewall Inn, czyli popularnym gejowskim barze, miał miejsce nalot policji. Efektem były zamieszki, które doprowadziły do powstania ruchu walczącego o prawa LGBTQ+.

"Melina z gejami i lesbijkami"

Bortkiewicz mając na myśli klub Stonewall Inn, mówi o "melinie", w której "gromadzili się geje i lesbijki". Duchowny tłumaczy, że podczas nalotu policji wiązała się bójka. - Któraś z lesbijek rzuciła butelką w lustro, krzyknęła "gay power!" i właśnie wtedy ta "moc gejów" została objawiona. Na pamiątkę tego dnia świat świętuje to przebudzenie, tę dumę - wyjaśnia Bortkiewicz.

"Brzydota zyskuje swoje prawa"

- Przeraża właśnie to, że zaczęliśmy żyć w świecie, w którym zatarta została granica między normą a patologią, prawdą a kłamstwem, dobrem a złem. W tym świecie to, co mierne, słabe, to, co jest brzydotą, zyskuje swoje prawo i przywilej obecności. To jest rzecz, która urąga rozumowi, na pewno estetyce, a również zdrowemu rozsądkowi i wrażliwości na dobro - wyjaśnił duchowny słuchaczom Radia Maryja.

"Jestem homofobem i transfobem"

Gość audycji nawiązał do aktu wandalizmu, do którego doszło w centrum Warszawy. Starszy mężczyzna na ulicy Mokotowskiej zamazał plakaty z całującymi się parami LGBTQ+, które są okładkami czerwcowego wydania "Vogue'a". Homofobiczny atak zamienił się akcję wsparcia osób nieheteronormatywnych - pod mur przychodzą pary jednopłciowe i całują się pod zniszczonymi plakatami "Vogue'a".

trwa ładowanie posta...

- Taką homofobię, jaka jest tutaj prezentowana, przypisuję sobie. Nie jestem tylko homofobem, ale też transfobem. Dlatego, że staram się, żeby ktoś mi wyjaśnił w sposób precyzyjny, na czym polega transgenderyzm czy transseksualizm - powiedział wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz pochwalił mężczyznę, który zamalował plakaty.To świadczy o tym, że jeszcze nie ulegliśmy procesowi zatracenia orientacji w sferze wartości i tego, co jest normą, a co patologią, co jest dobre, a co złe. Forma zamalowywania publicznie wywieszanych zdjęć, które ilustrują pocałunki homoseksualne, niewątpliwie może urażać czyjąś estetykę - stwierdził duchowny.

Bart Staszewski składa skargę na Radio Maryja

W sprawie audycji w Radiu Maryja zareagował aktywista Bart Staszewski. Jest on oburzony, że prowadzący program obrażali społeczność LGBTQ+. W związku z tym Fundacja Basta, której Staszewski jest założycielem, składa do KRRiT "wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego z powodu homofobicznej mowy nienawiści".

- Osoby LGBT+ nazywa się tam obrzydliwymi, kpi się z osób transpłciowych. ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem z dumą ogłasza że jest homofobem i transfobem. To nie może zostać bez odzewu - stwierdził Bart Staszewski.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Trudno znaleźć słowa, którymi można skomentować wypowiedzi ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Są one niegodne osoby, która teoretycznie powinna być... jakimś autorytetem moralnym? Duchowny rozkręca ohydną szczujnię, dającym tym samym świadectwo nie tylko o nim, ale i o religii, którą reprezentuje. Życzymy mu dalszych sukcesów w prowadzeniu kampanii laicyzacji polskiego społeczeństwa.

Źródła:

  • https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/radio-maryja-lgbtq-ks-pawel-bortkiewicz-homofobia-skarga-bart-staszewski-krrit-kara
  • https://www.radiomaryja.pl/multimedia/swieto-nawiedzenia-najswietszej-marii-panny-czerwiec-miesiacem-dumy-osob-lgbtq
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Jaay,zgłoś
On sam jest odpowiedzialny za więcej homofobii niż całe Radio Maryja. Patrz: fałszywe tabliczki
Odpowiedz
1Zgadzam się4Nie zgadzam się