trendy
Jak działa TikTok Wrapped? Pojawił się w maju i przeraził użytkowników
Artysta wykonał symulator śmierci

Artysta zrobił symulator śmierci. Chętnych na testy nie brakuje

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.03.2023 17:15

Pochodzący z Australii Shaun Gladwell stworzył dzieło o nazwie "Passing Electrical Storms" (tłum. Przechodząc Elektryczne Burze). Jest to symulator śmierci, który pozwala użytkownikowi oswoić się z umieraniem.

Śmierć jest tematem, o którym raczej nikt nie lubi na co dzień myśleć. Tymczasem 51-letni Shaun Gladwell poświęcił temu zagadnieniu instalację artystyczną, którą zaprezentował na targach sztuki nowoczesnej "Melbourne Now" w Australii.

"Passing Electrical Storms" jest symulatorem śmierci. Użytkownik może doświadczyć stanu, która trwa pomiędzy zatrzymaniem akcji serca a śmiercią mózgu. Przeżycie odbywa się za pośrednictwem gogli do rozszerzonej rzeczywistości (XR), które zakłada osoba odwiedzająca wystawę.

"To praca, która skłania do refleksji i wywołuje niepokój. Prowadzi odbiorcę przez symulowaną deeskalację życia" - czytamy w opisie projektu na stronie National Gallery of Victoria w Melbourne, gdzie odbywa się wystawa.

Artysta stworzył symulator śmierci

- Doświadczenie przypomina oddalanie się od siebie samego, a następnie odpływanie ku gigantycznemu wszechświatowi [...]. Symulując śmierć poprzez odtworzenie ostatnich minut życia, chciałem przedstawić ulotność ludzkiej egzystencji. Nie postrzegam tego jako czegoś przygnębiającego, lecz jako spektrum barw i nastrojów - powiedział Gladwell w wywiadzie dla portalu Australian. Mężczyzna inspirował się pracami filozofów, takich jak Jean Baudrillard, Michel Foucault czy David Chalmers.

Uczestnik wystawy proszony jest o położenie się na łóżku szpitalnym. Personel podłącza osobę do monitora tętna. W sali znajdują się duże komputery, które przypominają medyczny sprzęt. Obsługa asystuje gościom w każdej chwili. Jeśli ktoś uzna, że ma dość umierania, personel pomoże wrócić do rzeczywistości w dowolnym momencie.

Film z symulatora śmierci na TikToku

Niektórzy uczestnicy symulatora umierania nagrali relację z udziału w eksperymencie. Filmy cieszą się ogromną popularnością na TikToku. "Passing Electrical Storms" wygląda niczym scena rodem z "Matriksa". Zresztą obejrzyjcie sami poniższe nagranie:

trwa ładowanie posta...

Źródło: New York Post

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Robot na policyjnej stołówce. "Nie ma papieru w toalecie, a tu proszę"