Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski napisze nowe książki o Wiedźminie?

Źródło zdjęć: © AKPA / AKPA
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,02.02.2023 17:00

Andrzej Sapkowski wydał ostatnią książkę o Wiedźminie dekadę temu. Od tamtego czasu twórca Geralta z Rivii pisarsko "milczy". To nie oznacza, że autor przeszedł na literacką emeryturę. Fani jego twórczości mogą być mile zaskoczeni w nieodległej przyszłości.

Andrzej Sapkowski jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy. Spod jego pióra wyszedł cykl wiedźmiński, którego głównym bohaterem jest zabójca potworów Geralt z Rivii. Adaptacji prozy Sapkowskiego podjęło się studio CD Projekt RED, tworząc trylogię gier. Z kolei owocem współpracy pisarza z Netfliksem był serial z Henrym Cavillem w roli Wiedźmina.

Sapkowski zakończył sagę o Wiedźminie na książce "Pani Jeziora". W 2013 roku wydał spin-off zatytułowany "Sezon burz". Od tamtego czasu pisarz nie napisał kolejnego dzieła osadzonego w uniwersum Wiedźmina. Nie oznacza to, że fani nie chcieliby przeczytać więcej historii wykreowanych w wyobraźni Sapkowskiego.

Andrzej Sapkowski o nowych książkach o Wiedźminie

Sapkowski był gościem Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej na Tajwanie. Autor udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej, w którym odniósł się do pytania, czy napisze kolejne książki o Wiedźminie. - W planach są - powiedział lakonicznie. Nie chciał nic więcej zdradzić.

Jak interpretować słowa Sapkowskiego? Pisarz na pewno nie przeszedł na literacką emeryturę. Polak jest gwiazdą światowego formatu niemal na równi z Georgem R.R. Martinem, a na jego nowe książki czeka tłum fanów. Cokolwiek pisarz ma w planach, raczej na pewno nie będzie to kontynuacja historii z sagi o Wiedźminie.

Autor goszcząc w 2018 roku na polskim Comic Conie powiedział, że saga dobiegła końca na książce "Pani Jeziora". - Jeśli przypadkiem napiszę coś w uniwersum Wiedźmina, a mam taki zamiar, to prawdopodobnie będzie to coś w rodzaju prequela lub sidequela. Nie kontynuacja - powiedział pisarz w 2018 roku. Miłośnicy jego prozy mogą się tylko cieszyć, że autor nie porzucił literackich planów.

Sapkowski o nowej części Wiedźmina - Warsaw Comic Con 2018

Andrzej Sapkowski o literaturze fantastycznej

W wywiadzie z PAP Sapkowski powiedział, że fantastyka "będzie się rozwijać i nie wyhamuje nigdy".

- Nie ma takiej możliwości, żeby powiedzieć, że ta literatura straci na popularności. Czy ona była kiedyś niepopularna i zrobiła się popularna? Nieprawda. Ona cały czas ma trend wzrostowy - powiedział pisarz. Przyznał również, że jest na bieżąco z trendami w literaturze fantastycznej. Zaznaczył, że książki czyta wyłącznie w oryginale.

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Ydydy,zgłoś
Anegdotka: czy wiecie, że polska zakonnica siostra Anna Borkowska napisała powieść fantasy osadzoną w oceanicznym świecie Gar ingawi wyspa szczęśliwa?
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się