To oni wiedzą najwięcej o ubezpieczeniach społecznych. Uczniowie z Żar zwycięzcami olimpiady ZUSowej
Drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach zwyciężyła w dziesiątej Olimpiadzie organizowanej przez ZUS. Pokonała tym samym aż 36 tys. uczniów z ponad 1000 szkół z całego kraju!
ZUS po raz dziesiąty przeprowadził w szkołach ponadpodstawowych "Lekcje z ZUS", by budować wśród młodzieży świadomość tego, czym są ubezpieczenia społeczne i jak ważna jest wiedza na ich temat. Tegoroczna edycja projektu była rekordowa pod względem frekwencji – wzięło w niej udział 36 tys. uczniów z ponad 1000 szkół w całym kraju. 14 szkół, które zwyciężyły wcześniejsze etapy – szkolny i wojewódzki – dostało się do finału olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych", który odbył się 18 kwietnia w Centrali ZUS w Warszawie.
Podobne
- Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. One udowodniły, że wiedzą wszystko
- 18-latka dostała 15 mln dolarów stypendium. Pobiła rekord
- Prezerwatywy dla sportowców. Igrzyska olimpijskie na całego
- Czarnek dorzuci obecnych polityków do HiT. "Na pewno spotka się to z krzykiem"
- Samuela Torkowska marzy o współpracy z Rosją. Sprawę dziwnie komentuje Tomasz Lis
Trzyosobowe drużyny zaciekle walczyły o zwycięstwo. A było o co, bo poza dyplomami i nagrodami rzeczowymi zdobywcy miejsc 1-3 otrzymali od współpracujących z ZUS uczelni indeksy na pokrewne tematycznie studia. Od 2020 r. olimpiada ZUS znajduje się na ministerialnej liście olimpiad tematycznych, dzięki czemu laureaci i finaliści są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego na technika ekonomistę (w zakresie kwalifikacji EKA 04 i EKA 05) i technika rachunkowości (w zakresie kwalifikacji EKA 05).
Uczniowie z Żar najlepsi z najlepszych
Tegoroczną olimpiadę wiedzy o ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" wygrała drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach w składzie: Klaudia Stańczyk, Łukasz Święcicki, Jakub Tęcza. Tuż za nimi na podium uplasowali się uczniowie z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku (Joanna Skutnik, Agnieszka Szyszko, Aneta Tokarska) oraz drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Rzepinie (Paulina Andrejczuk, Jagoda Kreczko, Jakub Tyliszczak).
Poziom tegorocznej olimpiady był bardzo wysoki.
- Przed etapem centralnym uzyskaliśmy od szkoły dwa tygodnie zwolnienia z lekcji i skorzystaliśmy z tego, powtarzając cały materiał. W związku z tym, że w tym roku poziom olimpiady bardzo się podniósł względem roku poprzedniego, tym samym musieliśmy nastawić się na szczegółowe pytania – przyznają zwycięzcy.
Uczestnicy Olimpiady odpowiedzieli na 30 pytań wielokrotnego wyboru. W większości były to studia przypadków, które sprawdzały nie tylko wiedzę, ale także jej zastosowanie praktyczne. Tematyka dotyczyła szerokiego zagadnienia ubezpieczeń społecznych, w tym zasiłków, emerytur, składek, obowiązków wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej czy zadań, jakie spoczywają na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Olimpijczycy na udzielenie odpowiedzi mieli minutę, ale w większości przypadków na podjęcie decyzji wystarczało im zaledwie kilka sekund.
- Wszyscy, którzy obserwują nasze projekty od lat, widzą, że poziom wiedzy wśród uczestników jest coraz wyższy. Ci młodzi ludzie stają się ekspertami w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, co nas bardzo cieszy. Jak obserwujemy dzisiejszy finał olimpiady, widzimy, że nie wystarczy sama wiedza. To jest przede wszystkim umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce – mówi Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor Departamentu Relacji z Klientami i przewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady.
- Zrobiliście kawał dobrej roboty. Głównie dla siebie. Z tą wiedzą, umiejętnościami i zaangażowaniem macie otwarte drogi na wybrane uczelnie, niejedna szkoła będzie się o was biła. A jeżeli nie będziecie chcieli studiować, już macie w ręku fach, którym będziecie mogli wesprzeć firmy swoich rodziców czy też założyć własną działalność – powiedział w swoim wystąpieniu do tegorocznych olimpijczyków Paweł Jaroszek, Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadzorujący Pion Finansów i Realizacji Dochodów, i podkreślił: - Jesteście przyszłością narodu, naszymi następcami i mogę się tylko cieszyć, że naszymi ściekami ruszą tak wspaniali ludzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lekcje z ZUS: znamy zwycięzcę Olimpiady ZUS!
Edukacyjne zadania ZUS
Olimpiada wiedzy o ZUS to niejedyny projekt edukacyjny, jaki ZUS kieruje do szkół.
- ZUS ma już 90 lat. Jedną z jego głównych misji jest edukacja, dlatego też prowadzimy różne projekty edukacyjne mające na celu rozpowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych – "Lekcje z ZUS", "Projekt z ZUS", które są dedykowane szkołom podstawowym i średnim. Zwieńczeniem tych projektów jest olimpiada – mówi Magdalena Mazur-Wolak.
Za nami dziesiąta edycja lekcji z ZUS i zapewne nie ostatnia.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj