Thermomix kurzy się w kącie w wielu polskich domach

Polska jest thermomixowym liderem. Skąd taka popularność drogiego sprzętu?

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
18.03.2024 17:15

W rankingu sprzedaży urządzeń Thermomix Polskę wyprzedza jedynie rodzimy dla produktu rynek niemiecki. Z czego wynika wysokie zapotrzebowanie na drogie roboty kuchenne w naszym kraju?

Polska jest drugim co do wielkości rynkiem sprzedaży wielofunkcyjnych urządzeń do gotowania Thermomix TM6 niemieckiej firmy Vorwerk. Odpowiadamy za ok. 20 proc. globalnej sprzedaży. W 2022 r. Polki i Polacy kupili blisko 250 tys. kuchennych robotów, więcej sprzedało się tylko w Niemczech.

Skąd popularność Thermomixa w Polsce przy cenie 6 tys. zł?

Skąd taki fenomen na polskim rynku urządzenia, które do niedawna kosztowało niecałe 6 tys. zł, a od stycznia 2024 r. już 6455 zł? W rozmowie z newsweek.pl prof. Jacek Wasilewski, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że Thermomix stał się w Polsce symbolem statusu. Powiedział, że urządzenie niemieckiej firmy stojące w naszej kuchni "pozwala zasugerować, że właściciel należy do wyższego segmentu klasy średniej".

trwa ładowanie posta...

Prof. Wasilewski sugerował również, że osoby, które zdecydowały się na zakup robota, zachwalają go wśród swoich znajomych i rodziny. "Z tym jest podobnie jak z produktami Apple. Jak się już zapłaci za nie dużo pieniędzy, trzeba się stać ewangelizatorem. Element uzasadnienia własnego postępowania jest tu bardzo istotny" - stwierdził kulturoznawca.

Czy Thermomix jest warty swojej ceny?

W obszernej recenzji z miesięcznego użytkowania Thermomix TM6 na stronie android.com.pl jej autor napisał: "w żadnym momencie nie powiedziałem tu sobie 'Okej, tego nie będę w stanie zrobić bez Thermomixa'". Docenił przede wszystkim towarzyszącą urządzeniu aplikację Cookidoo, podsuwającą przepisy na potrawy, które można przyrządzić przy użyciu robota, Apka oferuje też bardzo przystępne instrukcje, jak je wykonać. Autor recenzji przyznał: "gdybym nie miał do dyspozycji Thermomixa i aplikacji Cookidoo, w życiu nie zjadłbym tyle kreatywnych obiadów, co ostatniego miesiąca".

W recenzji podkreślono jednak, że roczny abonament na Cookidoo w cenie 199 zł to przesada. Zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoką cenę Thermomixa TM6, można by oczekiwać, że towarzysząca mu aplikacja będzie zawarta w cenie. Tym bardziej ,że dla osiągnięcia podobnego efektu wystarczy "podtresować" algorytmy swoich mediów społecznościowych, które również mogą podsuwać ciekawe pomysły na dania wraz z pełną instrukcją ich wykonania.

Wiele ofert sprzedaży używanego urządzenia Thermomix można znaleźć na olx.pl. Opisy, które wstawiają osoby sprzedające to np. "Mam go od 3 lat, ale używany był może z 6 razy. Z powodu przeprowadzki nie mam dla niego miejsca" czy "Sprzęt używany przez pół roku, bardzo sporadycznie".

Michu M4K: Zaczynam batalie sądową. "Utopiłem miliony, grożono mi"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
ewcia,zgłoś
Szczerze mówiąc to dziwi mnie ta popularność biorąc pod uwagę cenę. Można kupić równie funkcjonalnego robota kohersena w dużo mniejszych pieniądzach i z darmową bazą przepisów.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się