Opłata za wejście na cmentarz? Proboszcz zrezygnował
W internecie zrobiło się głośno o cmentarzu. Żeby wejść na jego teren, do niedawna trzeba było uiścić opłatę. Dlaczego proboszcz zrezygnował z pobierania pieniędzy od wiernych i turystów?
W Kazimierzu Dolnym doszło do niedziennej sytuacji. Na starym cmentarzu, który od ponad 150 lat nie pełni już funkcji pochówkowej, przez pewien czas pobierano pięć złotych opłaty za wejście. Informację ujawnił TVN24, które zwróciło uwagę na fakt, że teren ten, mimo całkowitego braku pochówków, jest chroniony konserwatorsko i bywa traktowany jak punkt widokowy na malowniczy przełom Wisły.
Kto wpadł na pomysł pobierania opłaty?
Opłatę wprowadził lokalny przedsiębiorca, dzierżawiący teren od proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. W budce przy wejściu sprzedawano pamiątki i napoje, a część dochodu miała zasilić remont organów w kościele oraz utrzymanie cmentarza. Dodatkowym argumentem za opłatą było to, że większość turystów odwiedza miejsce tylko dla widoku, a nie z intencji upamiętnienia zmarłych.
Pomysł spotkał się z zdecydowaną krytyką mieszkańców. Remigiusz Jeżewski i były radny Janusz Kowalski podkreślali, że to "miejsce pamięci narodowej", gdzie pobieranie opłaty budzi moralne i prawne wątpliwość. Zwrócili też uwagę, że polskie cmentarze katolickie są zwykle otwarte i dostępne bezpłatnie.
Cmentarz znów jest darmowy
Rzecznik kurii archidiecezjalnej poinformował TVN24, że proboszcz zdecydował o zniesieniu opłaty, aby nie powodować zbędnych kontrowersji. Jak wyjaśnił, kościół nie chce, by miejsce kultu było postrzegane jako atrakcja turystyczna.
Sprawa budki z pamiątkami również zostanie prześwietlona: wojewódzki konserwator zabytków z Lublina zapowiedział interwencję, zauważając, że każda zmiana na terenie wpisanym do rejestru zabytków wymaga zgody konserwatora, co najprawdopodobniej nie zostało spełnione.
Źródło: TVN24
Popularne
- Mężczyzna wyrwał chłopcu czapkę, którą ten dostał od tenisisty. Fejkowe oświadczenie lata po X
- McDonald's przywraca kultowe produkty. Klasyki wracają już wkrótce!
- Zestaw Happy Meal z BTS wkrótce w McDonald's. Tak, będzie dostępny w Polsce
- Nowy obrzydliwy trend. Szon Patrol ruszył na polowanie
- Lody Wojanek już wkrótce w Żabce? Podobno już są w niektórych sklepach
- Rodzice Lily Phillips szczerze o córce. Nie powstrzymali łez
- Ola Jasianek pod lupą ZUS-u. Tiktoker złożył obywatelski donos
- Nostalgiczny finish wakacji. Highlightsy Santander Letnie Brzmienia 2025 [RELACJA]
- Sabrina Carpenter zagra koncert w Polsce? Tauron Arena lubi to