Polskie dzieci nie są sprawne fizycznie

Niska sprawność polskich dzieci. Czy przyjęcie piłki nożnej jest jej wyznacznikiem?

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
27.09.2024 13:00

Alarmujący raport badaczy z AWF wykazał, że 94 proc. dzieci "nie jest sprawne". Czy kryteria testów rzeczywiście sprawdzają podstawowe umiejętności ruchowe?

Warszawska Akademia Wychowania Fizycznego od kilkudziesięciu lat bada kondycję polskich dzieci i młodzieży. Wyniki rozpoczętego jeszcze w czasie pandemii projektu "WF z AWF" przyniosły bardzo niepokojące dane. Po zbadaniu sprawności fizycznej ponad 100 tys. uczniów i uczennic okazało się, że wydolność w tej grupie wiekowej drastycznie spadła od 2010 r.

Niepokojące dane o sprawności dzieci i młodzieży

Prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie, podsumował wyniki projektu: "Prawie wszystkie dzieci nie posiadają fundamentalnych umiejętności ruchowych i nie spełniają kompetencji ruchowych. One w zasadzie nie spełniają kompetencji, które są przypisane do podstawy programowej z wychowania fizycznego". Okazało się, że dla 94 proc. dzieci czynności takie jak skakanie przez skakankę, kopnięcie piłki, bieg przez płotki, kozłowanie w ruchu czy przewrót w przód stanowią problem.

trwa ładowanie posta...

Fundamentalne Umiejętności Ruchowe w Sporcie (FUS) to zestaw sześciu testów opracowanych w celu oceny umiejętności takich jak bieg przez płotki, skoki przez skakankę, przewrót w przód, kozłowanie w ruchu, rzut i chwyt piłki oraz strzał i przyjęcie piłki. Prof. Molik podkreślił: "To są proste testy, których nie analizujemy pod kątem ilościowym, czyli ile razy przeskoczyłem przez skakankę, tylko analizujemy, czy potrafię wykonać daną czynność". Dodał: "Właśnie analiza fundamentalnych umiejętności ruchowych dzieci w wieku od 6. do 12. roku życia pokazała, że 94 proc. dzieci nie spełnia fundamentalnych umiejętności ruchowych, czyli nie ma odpowiednich kompetencji, żeby być osobą sprawną".

Co świadczy o sprawności fizycznej dzieci i młodzieży?

Czy rzeczywiście FUS jest dobrą oceną ogólnej sprawności? Trzy z sześciu zadań, które mają wykonywać dzieci, są oparte na umiejętnościach technicznych z konkretnych dyscyplin sportowych. Strzał i przyjęcie piłki nożnej nie są czymś, co sprawna osoba niezainteresowana tym sportem wykona z "marszu". Podobnie rzecz ma się z kozłowaniem piłki do kosza czy biegiem przez płotki. Dodatkowo, jak tłumaczył prof. Malik: "Kiedy [dziecko - przyp. red.] dostaje pełne 5 pkt, to znaczy, że ta próba jest wykonana w sposób odpowiedni, perfekcyjny".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarek Czaruje o walce z SZALONYM REPORTEREM, SEQUENTO, CLOUTMMA, ILUZJI i BIZNESIE

Nie oznacza to oczywiście, że należy lekceważyć zagadnienie sprawności fizycznej najmłodszych. Raport AWF pokazał też, że u 20 - 25 proc. chłopców i 15 - 17 proc. dziewcząt w wieku do 6 do 12 lat ma otyłość brzuszną. To najgroźniejszy dla zdrowia i najtrudniejszy do wyleczenia rodzaj otyłości. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia WHO dzieci powinny być aktywne fizycznie przynajmniej przez 60 min. dziennie. Więc 45 minut cztery razy w tygodniu, nawet najlepszej jakości zajęć na WF-ie nie rozwiążę sprawy.

Kluczowe jest, żeby dzieci zachęcać do takich form ruchu, które sprawiają im przyjemność. Może to być zarówno gra z rówieśnikami w piłkę na podwórku, jazda na deskorolce, jak i bieganie z psem po parku. W najlepszej sytuacji są te dzieci, których rodzice włączają je we własną regularną aktywność fizyczną, jak wycieczki rowerowe, pływanie na basenie czy spacery po lesie.

Źródło: biznes.newseria.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0