Ponad 50 wielorybów zmarło w Szkocji

Masowe utknięcie wielorybów. Zmarło ponad 50 ssaków

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
18.07.2023 09:30

Ratownicy morscy zostali wezwani do Traigh Mhor w Szkocji w niedzielę 16 czerwca. Dziesiątki ssaków znalazły się w trudnej sytuacji. Żadnego z nich nie udało się uratować.

Strąk ponad 50 wielorybów pilotowych zmarł po masowym utknięciu na szkockiej plaży. Przyczyna ich ugrzęźnięcia na mieliźnie jest nieznana, ale uważa się, że ssaki mogły podążać za jedną z samic.

Masowe utknięcie wielorybów w Szkocji

Ratownicy morscy zostali wezwani na miejsce zdarzenia w Traigh Mhor na wyspie Lewis w Szkocji. Okazało się, że ssaki utknęły na mieliźnie i nie mogą sobie poradzić. Wstępne raporty sugerowały, że życie straciło ok. 55 zwierząt. W strąku znajdowały się zarówno dorosłe wieloryby, jak i cielaki.

Na miejscu ratownicy zorientowali się, że 15 wielorybów jeszcze żyło. O godzinie 3.30 zdecydowano jednak, że ssaki również powinny zostać poddane eutanazji ze względu na ich dobrostan.

Nieżyjący wieloryb na plaży w Szkocji
Nieżyjący wieloryb na plaży w Szkocji (British Divers Marine Life Rescue , theguardian.com)
Strąk zmarłych wielorybów na plaży
Strąk zmarłych wielorybów na plaży (British Divers Marine Life Rescue , theguardian.com)

- Jeden z martwych wielorybów wydawał się mieć problem z wypadaniem macicy. Podejrzewa się, że cały strąk utknął z powodu jednej samicy rodzącej. Wieloryby pilotowe są znane ze swoich silnych więzi społecznych, więc często, gdy jeden wieloryb wpada w kłopoty, reszta podąża za nim - powiedzieli mediom przedstawiciele organizacji charytatywnej British Divers Marine Life Rescue.

- Ok. godziny 3:30 lokalny weterynarz wraz ze strażą przybrzeżną, strażą pożarną i ratownictwem doszli do wniosku, że płytka plaża i szorstkie warunki falowe sprawiły, że ponowne uniesienie pozostałych zwierząt jest zbyt niebezpieczne - kontynuowali pracownicy BDMLR.

Odpowiednie organizacje przeprowadzą teraz szczegółowe badania, aby odkryć dokładną przyczynę utknięcia wielorybów na mieliźnie.

Źródło: theguardian.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 13
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Ja87,zgłoś
Teraz pójdzie na chorobowe, niezdolność do pracy i dożywotnia rentę z podatków. :/
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się