Leniwi turyści nad Morskim Okiem. Dostali to, na co zasłużyli?

Leniwi turyści nad Morskim Okiem. Dostali to, na co zasłużyli?

Źródło zdjęć: © TikTok
Maja Kozłowska,
09.07.2024 11:00

Morskie Oko to popularny szlak turystyczny w Tatrach. Ta stosunkowo prosta trasa od lat budzi jednak ogromne kontrowersje, a wszystko za sprawą koni wykorzystywanych do ciągnięcia bryczek, którymi podróżują turyści.

Konie nad Morskim Okiem to temat, który powraca jak bumerang. Organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt od lat walczą o zakazanie tej praktyki, jednak do tej pory ich starania nie przynosiły efektów. Dopiero ten rok stał się przełomowy dla sprawy - w momencie, kiedy doszło do kolejnej tragedii. Do internetu wypłynęło nagranie, na którym koń ciągnący powóz z turystami przewrócił się z wycieńczenia i kompletnie bez sił padł na ziemie. Powożący fiakier bezlitośnie zaczął bić konia, aby zmusić go do kontynuowania pracy.

W obliczu skandali i medialności afery, rząd nie mógł dłużej pozostawać bezczynny. Rozpoczęły się testy elektrycznego busa, który miałby zastąpić konne dorożki, wożące turystów nad Morskie Oko. Te wypadły pomyślnie - za jedną z niewielkich wad busa uznano fakt, że jeździ zbyt cicho, co może być problematyczne dla pieszych podążających tym samym szlakiem.

Bus jeszcze nie został udostępniony do powszechnego użytku, a konie dalej ciągną wozy na trasie nad Morskie Oko. Co o tym sądzą turyści? Dobitnie pokazali to w tiktoku, który viralem poniósł się w internecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?

Pokazali "leniwcom", co o nich myślą. Obrzydliwe komentarze pod filmem

Turyści, którzy spacerkiem pokonywali trasę nad Morskie Oko, postanowili pokazać, co sądzą o osobach wjeżdżających tam konnym zaprzęgiem. Na widok wozów ironicznie klaskali - warto wspomnieć, że ogromnym nadużyciem nie jest sam fakt tego, że zwierzęta ciągną bryczki, ale to, że pracują w ogromnym upale kilka godzin dziennie, dźwigają dużo ponad swoje możliwości i są źle traktowane przez fiakrów.

Wydawać by się mogło, że ludzie są wyczuleni na punkcie krzywdy zwierząt i że drastyczne filmiki znad Morskiego Oka otworzyły im oczy - niestety. Komentarze pod wideo są straszne i nie napawają nadzieją. "To nie są leniwi ludzie, to są ludzie, którzy korzystają ze świadczonych tam usług. Dziękuję pozdrawiam". "i co klaszczesz 🤣😂 koń ma ciągnąć, tak jak ty w sypialni". "Nie rozumiem... konie od zawsze były zwierzętami zaprzęgowymi..." "Jak dawniej koń robił w upale cały dzień w polu, to też tak ludzie bili brawo?".

Wśród ogromnej liczby tego typu wiadomości są również te popierające autora wideo. "Zawiodłam się na komentarzach". "Wszystkim, którzy jeżdżą tymi bryczkami, życzę potężnej biegunki na ważnym spotkaniu/komunikacji miejskiej". "Po co ktoś idzie w góry, żeby jechać na górę zamiast iść?"

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 33
  • emoji ogień - liczba głosów: 7
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 38
  • emoji smutek - liczba głosów: 18
  • emoji złość - liczba głosów: 55
  • emoji kupka - liczba głosów: 183
Ilon,zgłoś
Witajcie A propos dyskusji. Drodzy czytelnicy popatrzcie na to z innej strony. Zaraz zrozumiecie o co chodzi. Na jedna bryczkę wchodzi 15 osób razy 50 złotych, to się równa 450 zł za kurs. Dwa kursy dziennie, to 900 zł. Razy 30 dni , to 27 000 zł.... a ja policzyłem tylko minimum i to na okrągło( więc proszę nie łapcie mnie za słówka, bo nawet jak by to miało być połowa tej kasy to i tak wystarczy na godne życie wozaka i utrzymania koni w idealnym stanie). Baca bez wykształcenia pobiera pensję jakiej nie widzi na oczy niejeden dyrektor , profesor, lekarza ratujacy życie, przedsiębiorca pracujący 12 godzin na dobę, który ma uruchomiony ogromny kapitał w złotówkach by wypracować taki dochód.... ich konie powinny mieć codziennie malowane kopytka i kryształki swarowskiego w uprzęży. Niestety te buce przy tych zarobkach nie dbają o konie a turysta to dojna krowa. Konie mogę jeździć z wozami. Od 700 lat i więcej wiadomo ile koń może dziennie robić kilometrów i ile może ciągnąć ciężaru. Każdy "chłop" to wie. Jedna przy tak ogromnych zarobkach nikt i nic nie będzie chciał po dobroci odpuścić. Ot poprostu góralszczyzna i zakopianizm i rodzaj mentalności, który zostawię bez komentarza.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (2)
@Koń,zgłoś
O zwierzęta należy dbać zapewniając im pełen dobrostan. Mogą pracować, ale nie padać i gInąć z winy człowieka !!!
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Turyst,zgłoś
Jak sobie chcesz iść na Morskie Oko to idź. A jak ktoś chce jechać, to niech sobie jedzie. Co Ci do tego. Nie podoba Ci się, to idź sobie na inny szlak
Odpowiedz
13Zgadzam się20Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 239
Komentarze (239)
Powrót