Wenecja znajdzie się pod wodą

Kiedy zatonie Wenecja? Naukowcy wydali wyrok

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
20.06.2024 13:00

Wenecja nieuchronnie zbliża się do przegranej w walce ze skutkami kryzysami klimatycznymi. Naukowcy obliczyli, że nastąpi to wcześniej, niż nam się wydaje.

Wenecję tworzy 118 wysepek położonych na lagunie Zatoki Weneckiej. To płytka, zamknięta zatoka o powierzchni 550 km kwadratowych w północnej części Morza Adriatyckiego, która otacza Wenecję i jej wyspy. Miasto usytuowane jest około cztery kilometry od stałego lądu, dwa kilometry od otwartego morza. Całościowo należy do najsłynniejszych atrakcji turystycznych na świecie. Już od dziesięcioleci zmaga się z coraz częstszym zalewaniem.

Wenecja odchodzi do przeszłości

Wenecja stała się swego rodzaju symbolem skutków globalnego ocieplenia i kryzysu klimatycznego. Większość osób ma świadomość, że jeśli negatywne trendy nie zostaną odwrócone, włoskie miasto wkrótce znajdzie się pod wodą. Nowe badania zostały przeprowadzone przez ekspertów z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV), którzy przeanalizowali dane dotyczące wzrostu poziomu pływów. Rezultaty pomiarów wykazały, że część Wenecji zostanie zatopiona do 2150 r.

trwa ładowanie posta...

Naukowcy przewidują, że część Placu św. Marka, najsłynniejszej lokalizacji w Wenecji, permanentnie pokryje 70 cm wody. Zachodnia część miasta będzie jedną z pierwszych, które ostatecznie zatoną. Ten obszar znalazł się pod wodą 58 razy w latach 2019-2023. Marco Anzidei, badacz INGV, wytłumaczył: "Wzrost poziomu mórz, szczególnie jeśli jest przyspieszany lokalnie przez osiadanie, prowadzi do coraz poważniejszej i powszechniejszej erozji wybrzeży, cofania się plaż i powodzi morskich, co ma bardzo znaczący wpływ na środowisko i społeczno-gospodarczy wpływ na lokalną populację".

Ruchome zapory nie uratują Wenecji

Wenecja nie podda się bez walki. MOSE, system ruchomych barier przy wejściach do laguny, jest już uruchomiony, a pełną funkcjonalność osiągnie w 2025 r. Bramy są podnoszone podczas przypływów i zapobiegają przedostawaniu się wody do laguny i miasta. Jednak ten "triumf technologii" jest tylko rozwiązaniem krótkoterminowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

W raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z 2021 r. przewidziano wzrost średniego regionalnego poziomu morza do 2100 r. o 28-55 centymetrów w najbardziej optymistycznym scenariuszu skutków globalnego ocieplenia. W scenariuszu pesymistycznym będzie to 63-101 cm. Przy takim poziomie wody ruchome bariery musiałyby być podnoszone tak często, że przemysł portowy Wenecji straciłby sens, a sama laguna - która jest "wypłukiwana" przez pływy - stałaby się cuchnącym bagnem.

Grupa naukowców zajmujących się ochroną środowiska z Uniwersytetu w Padwie naciska na większą ochronę słonych bagien w lagunie. Mają one kluczowe znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej, ponieważ działają jako bufory chroniące miasto przed wysokimi przypływami. Stanowią także potężny pochłaniacz dwutlenku węgla.

Źródło: euronews.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0