KE wydała książkę "Dziewczyna, która miała oczy szeroko otwarte"

Dzieci widzą ofiary wojny. "Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte"

Źródło zdjęć: © materiały prasowe
Maja Kozłowska,
24.10.2023 14:30

"Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte" to książka dla dzieci wydana przez Komisję Europejską. Publikacja ma uwrażliwić społeczeństwo na trudności, z jakimi mierzą się ukraińskie dzieci uciekające przed wojną.

Wojna może wpływać na ludzi na wiele sposobów. Bycie ofiarą lub świadkiem przestępstw, popełnionych w kontekście konfliktu zbrojnego lub masowej przemocy, może powodować nie tylko obrażenia fizyczne, ale także długotrwałe szkody psychiczne. Ludzie uciekający przed wojną są narażeni na zwiększone ryzyko bycia ofiarami przestępstw, takich jak handel ludźmi, wyzysk w pracy i wykorzystywanie seksualne.

Większość ukraińskich ofiar wojny, które znalazły schronienie w krajach UE, to kobiety i dzieci. Dzieci te chodzą do szkoły w społeczności przyjmującej, która staje się jednym z pierwszych punktów kontaktu między ludnością lokalną a uchodźcami.

"Dziewczyna, która miała oczy szeroko otwarte". Unia Europejska wydaje książkę, uwrażliwiającą na los osób uciekających przed wojną

Publikacja skierowana jest do dzieci w wieku od siedmiu do dziesięciu lat, a także rodziców i wychowawców, ale absolutnie każdy znajdzie w niej coś ważnego dla siebie. Książka niesie potężne i uniwersalne przesłanie o potrzebie empatii i uważności, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć, jak istotne jest współczucie, solidarność i wsparcie.

Ważne, że każdy może przeczytać tę książkę, można ją pobrać w formie darmowego ebooka. Na stronie dostępne są również inne wersje językowe. Książka w wersji drukowanej zostanie przekazana również do wybranych bibliotek i organizacji społecznych.

"Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte"
"Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte" (materiały prasowe)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TU

źródło: materiały prasowe

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1