x

Autonomiczna taksówka. Czy naprawdę jest ekologiczna i bezpieczna?

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
07.02.2024 13:00

Na TikToku pojawił się test autonomicznej taksówki. Jak zachować się w środku nowoczesnej maszyny?

Autonomiczne taksówki to samochody działające na podstawie zaawansowanych technologii, które umożliwiają im samodzielne poruszanie się po drogach bez udziału kierowcy. Za sprawą licznych systemów sensorycznych oraz sztucznej inteligencji pojazdy mogą skanować otoczenie i bezpiecznie reagować na zmienne warunki drogowe. Ich wprowadzenie na szerszą skalę teoretycznie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wypadków, poprawy dostępności transportu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Jak działa taksówka bez kierowcy?

Na polskim TikToku pojawił się test autonomicznej taksówki z San Francisco. Kanał "Root Blog" zajmujący się nowinkami technologicznymi udostępnił nagranie, na którym jedna z osób prowadzących profil zrecenzowała samochód poruszający się bez kierowcy. Mężczyzna zwraca uwagę na ogromną liczbę kamerczujników przyczepionych do zewnętrznej strony karoserii. Dodatkowo zachwyca się tym, że "przez aplikację możecie ustawić znacznik, który mówi wam, że auto jest specjalnie dla was".

Test autonomicznej taksówki
Test autonomicznej taksówki (Canva)

Aby wsiąść do samochodu, trzeba nacisnąć przycisk "unlock" w aplikacji, natomiast silnik odpala ikonka z napisem "start ride" wyświetlana na wewnętrznym monitorze. Gdy taksówka ruszy, można ustawić sobie muzykę oraz preferowaną temperaturę. Ponadto w aplikacji można kontrolować trasę oraz czas, w jaki ją pokonamy. W razie awaryjnych sytuacji istnieje także możliwość kontaktu z konsultantem.

trwa ładowanie posta...

Tester zauważa, że: "jedziemy tak, jakbyśmy jechali zwykłą taksówką, z tym że po prostu tutaj nie ma kierowcy". Przyznaje również, że "automat bardzo pewnie prowadzi". Po chwili dodaje: "nie czujemy się tutaj niepewnie". Test był wykonywany ok. godz. 14 w samym centrum San Francisco. Na nagraniu można zobaczyć, że samochód reaguje na znaki drogowe, zwalniaprzyśpiesza w odpowiednich momentach. Ponadto bez problemu przepuszcza pieszych na pasach. Dla mieszkańców miasta autonomiczne taksówki powoli stają się już normą.

Źródło: TikTok: Root Blog

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0