Aktywiści wymazali gablotę rzeźby Degasa. Cel nieprzypadkowy
27 kwietnia aktywiści grupy Declare Emergency pomazali farbą gablotę z jedną z najsłynniejszą rzeźbą Edwarda Degasa. Dlaczego wybrali właśnie to dzieło sztuki?
Declare Emergency to grupa aktywistów klimatycznych ze Stanów Zjednoczonych. Organizują protesty przeciw niewystarczającej aktywności prawodawców w sprawie kryzysu klimatycznego. Najczęściej protestują, blokując drogi. W konsekwencji często bywają aresztowani.
Podobne
- Wycinka drzew w Bieszczadach. Aktywiści alarmują!
- Aktywiści klimatyczni przykleili się do obrazu Picassa. Wybór nieprzypadkowy
- Odpowiedź ministerstwa na apel o roślinny posiłek w szkołach szokuje
- Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #3
- Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ!
[...] proponujemy pozbawiony przemocy opór wobec obecnego szaleństwa wokół paliw kopalnych. Mamy dwa do trzech lat, żeby zapobiec najgorszym konsekwencjom katastrofy klimatycznej.
Aktywiści wymazali farbą gablotę rzeźby Degasa
27 kwietnia dwójka aktywistów z organizacji wymazała farbą gablotę w Galerii Narodowej w Waszyngtonie, w której jest prezentowana "Czternastoletnia tancerka" Edwarda Degas. Cel wybrali nieprzypadkowo. Mała tancerka jest bowiem jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb na świecie, co zapewniło akcji międzynarodowy rozgłos.
Symboliczne jest również to, że rzeźba przedstawia dziecko. "Czternastoletnia tancerka" od ponad stu lat budzi w widzach opiekuńcze uczucia swoją kruchością i bezbronnością. Jak pisze na Twitterze Declare Emergency: "[...] dwójka rodziców przerażona przyszłością swoich dzieci i wszystkich innych dzieci, dokonała aktu, który to wyraża [...]". Zostali wyprowadzeni przez policję w kajdankach.
Popularne
- Czy Kościół w Polsce upada? Wiele na to wskazuje [OPINIA]
- Kara śmierci za aborcję? Temat znów obiektem politycznej manipulacji
- Kontrola w kuratoriach oświaty. Wyniki mogą zaniepokoić uczniów
- Dlaczego Gen Z jest zmęczone polską polityką? [OPINIA]
- Oskar Szafarowicz pała nienawiścią do warszawskich zabytków: "wyburzyłbym je"
- Homoafera w Konfederacji. Winnicki odpowiada na rzekomy gejowski film
- Odkrył powiązania HIGH LEAGUE z Rosją. Malik groził jego matce
- Jann z singlem "Need A Break" podbija świat
- Tęczowa flaga obok godła w Sejmie. Furia w komentarzach