Czy 8 tys. zł to dobry prezent weselny?

8 tys. zł w weselnej kopercie? "Wolałabym w ogóle nie iść"

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
21.05.2024 18:45

W mediach społecznościowych po raz kolejny rozgorzała dyskusja na temat kwot prezentów dla państwa młodych. Starły się frakcje "płacę za talerzyk", "dlaczego mam płacić za ich wesele" oraz "wolę w ogóle nie iść".

Jak co roku, im bliżej lata, tym bardziej więcej zaproszeń na śluby. Jak co roku, weselni goście stają przed dylematem "ile włożyć do koperty od pary?". Takie pytanie zadaje w sondach ulicznych tiktoker Marek Szymik. Z odpowiedzi, które zbiera, wynika, że inflacja dotarła także na wesela. Sumy wymieniane przez niektórych uczestników i uczestniczki ankiety mrożą krew w żyłach.

8 tys. zł w kopercie dla państwa młodych?

Fragment jednego z filmów Szymika zrobił też karierę na portalu X. Zapytana o weselną kopertę para na katowickiej ulicy zastanawiała się czy powinno trafić do niej 8 tys. zł, czy 4 tys. zł. W komentarzach zarówno na X, jaki i pod filmikiem na TikToku, z którego pochodzi fragment, nastąpił wysyp zaproszeń na ślub pod adresem kobiety, która stwierdziła, że 8 tys. to odpowiednia suma do sprezentowania państwu młodym.

trwa ładowanie posta...

W dyskusji, która rozgorzała pod filmikiem ścierały się trzy stanowiska. Pierwsze można podsumować: "Ja jestem zdania, że trzeba dawać tyle, żeby oddało się za talerzyk, ewentualnie jak ktoś chce dopłacić to może, ich sprawa już. Inaczej jak jesteś bliską rodziną, matką, siostrą to nie wiem, niech sobie dają po te tysiące". Według dziennikbaltycki.pl średnia cena za talerzyk w 2024 r. to ok. 300 zł.

Weselne koperty budzą wiele emocji

Pojawiło się także wiele głosów osób niezadowolonych z tego, że oczekuje się od nich, że zapłacą za swój udział w weselu, na które zostali zaproszeni. Jedna z komentujących napisała: "A czemu się utarło, że do koperty 2x talerzyk? To ja mam komuś sponsorować imprezę? Po to mnie zapraszają?". W kontrze padały komentarze, że koszt talerzyka to tylko część wydatków na zorganizowanie wesela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?

Część osób pisała, że atmosfera "przeliczania gości na koperty" sprawia, że wolą odmówić udziału w imprezie. Wypowiadały się pisząc wprost: "Nie przyjmuje zaproszenia, bo bym głodowała później". Kolejna osoba stwierdziła: "Jestem zdania, że tyle, na ile kogoś stać. Jeden da 500 zł, inny 8 tys. zł. Nie zadłużałabym się tylko po to, aby tysiaka czy dwa wsadzić do koperty. Wolałabym w ogóle nie iść".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0