Leczenie skojarzone przyszłością onkologii

Leczenie skojarzone. Czym jest przyszłość onkologii?

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
26.07.2023 19:00

Terapie określone w czasie oraz skojarzone to dla pacjentów onkologicznych szansa na powrót do zdrowia. Czym są nowe metody i u kogo można z nich skorzystać?

Współcześnie lekarze korzystają z różnych metod leczenia nowotworów. Należą do nich m.in. radioterapia, metody systemowe czy chirurgia. Coraz częściej jednak decydują się na wybranie leczenia skojarzonego bądź terapii określonej w czasie.

Leczenie skojarzone przyszłością onkologii

Leczenie skojarzone umożliwia przeprowadzenie u pacjenta leczenia miejscowego. Oznacza to, że można najpierw zdecydować się na chemioterapię, która poprzedza zabieg chirurgiczny.

Jak czytamy na radiozet.pl, specjaliści w dziedzinie onkologii i hematoonkologii mówili o tym we wtorek 25 lipca na konferencji prasowej w Warszawie. Okazuje się bowiem, że leczenie skojarzone nowoczesnymi lekami ma dużą skuteczność u pacjentów chorujących na białaczkę limfocytową. Dodatkowo może być prowadzone w określonym czasie.

Nowe metody leczenia nowotworu
Nowe metody leczenia nowotworu (Canva)

- Schemat wenetoklaks z rituksymabem jest u chorych stosowany jedynie przez dwa lata. W Polsce jest dostępny w programie lekowym od drugiej linii terapii dla pacjentów, którzy spełniają odpowiednie warunki. W pierwszej linii leczenia zarejestrowany jest schemat wenetoklaks z przeciwciałem nowszej generacji - obinutuzumabem, który stosuje się przez rok. W Polsce taki schemat stosowany jest u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do intensywnego leczenia - mówiła na konferencji prof. Iwona Hus, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Leczenie skojarzone jest znane w medycynie od dawna, jednak leki najnowszej generacji sprawiają, że staje się coraz bardziej skuteczne. Dodatkowo każdego roku rejestrowane są zupełnie nowe środki lecznice w szpiczaku czy nowotworze płuc. Właśnie dlatego więcej lekarzy decyduje się na korzystanie z tej metody.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0