lifestyle
Zgadniecie, który item jest droższy?
napis

Nie narzekaj, tylko działaj - czyli gdzie zacząć, by zmienić świat

Źródło zdjęć: © Pexels
Anna RusakAnna Rusak,19.11.2020 21:41

Chcesz zostać aktywistą/aktywistką? Nie wiesz, gdzie zacząć? Przychodzimy z listą miejsc, które wspomogą w działaniu i mają w sobie #vibeofchange.

bDmBbXjD

Wiadomo. Można usiąść i narzekać - że nic się nie dzieje, że nie ma żadnych zmian w sprawie ochrony środowiska, a w naszym kraju wciąż brak edukacji seksualnej. Można też przestać narzekać i… zacząć działać.

Okazuje się, że jest wiele organizacji, które wspierają młodych aktywistów, umożliwiają im rozwój i przede wszystkim tworzą przestrzeń dla zmiany. Wybraliśmy dla Was kilka miejsc, do których możecie się zgłosić, żeby zmienić świat na lepsze.

Grupa Ponton

Działa na rzecz edukacji seksualnej. Od 2002 roku wolontariuszki i wolontariusze rozmawiają z młodymi ludźmi o ich wątpliwościach związanych z relacjami intymnymi, związkami, seksem, antykoncepcją i ciałem. Pomagają zrozumieć i edukują, gwarantując bezpieczną przestrzeń na wszelkiego rodzaju wątpliwości i pytania, które mogą przyjść młodym do głowy.

Co można robić w Pontonie? Odpowiadać na pytania z Telefonu Zaufania, prowadzić warsztaty, brać udział w akcjach ulicznych, wspomagać organizatorów, występować na konferencjach i wiele więcej. Gdy już się zakwalifikujecie, czekają na Was szkolenia m.in. z ginekolożką i prawnikami.

bDmBbXjF

Szczegóły znajdziecie tutaj.

Europejska Szkoła Zielonego Aktywizmu

EGAT to miejsce, w którym nauczycie się realizować własne projekty społeczne i poznacie sposób funkcjonowania Parlamentu Europejskiego.

bDmBbXjH

Szkoła trwa między październikiem a marcem, a w trakcie czekają na Was e-learningi i trzy zjazdy. Na koniec otrzymacie mikrogranty i wsparcie mentorskie do zrealizowania własnej inicjatywy. EGAT pokrywa 90% kosztów związanych z udziałem w szkoleniach (dojazdy, noclegi, wyżywienie) i wizytą w Parlamencie Europejskim. Oznacza to, że jako uczestnik musicie zapłacić tylko 200 zł.

W tym roku rekrutacja już się niestety zakończyła, ale koniecznie ustawcie sobie przypomnienie, żeby zapisać się na kolejną edycję. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Human In Action

Jak sama nazwa wskazuje, ta organizacja stawia na działanie. Jeśli interesują Was prawa człowieka, działania wspierające demokrację oraz wielokulturowość, to miejsce właśnie dla Was. 

bDmBbXjN

Fundacja zainicjowała też Akademię Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, która koncentruje się na prospołecznych projektach zmieniających rzeczywistość i łączących edukację historyczną z edukacją o prawach człowieka.

Co ważne, Wasza przygoda z HIA nie musi zakończyć się wraz ze zrealizowaniem programu edukacyjnego. Aktywiści i aktywistki po jego przejściu mogą wdrażać autorskie projekty społeczne, tzw. action project.

W HIA czekają też na Was programy stażowe m.in. w Parlamencie Europejskim. Śledźcie ich stronę albo wypełnijcie formularz, by dać znać, że jesteście zainteresowani współpracą z Fundacją

8 Stories That Haven't Changed The World (8 historii, które nie zmieniły świata)

"Mimo Wszystko" - Fundacja Anny Dymnej 

To miejsce, które pomaga osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Fundacja zajmuje się zmienianiem wizerunku osób niepełnosprawnych, pomaga im w edukacji, realizowaniu marzeń i pasji.

bDmBbXjO

Ma też specjalne Biuro Młodych, które organizuje koncerty, wystawy i kiermasze. Wolontariusze stworzyli m.in. "Galerię pod Gołym Niebem" oraz zainicjowali akcję "Każdy jest komuś potrzebny". Jeśli chcecie dołączyć do "zielonych" i zmieniać świat osób niepełnosprawnych na lepsze, to tutaj możecie zostać wolontariuszem fundacji.

Fundacja Wolontariat Równości

Gdy zbliża się Parada Równości, koniecznie musicie zajrzeć na stronę Fundacji. Właśnie wtedy możecie dołączyć do wolontariuszy i współtworzyć największy tęczowy pochód. Zapisywać się można także przez stronę Kampanii Przeciw Homofobii, która w tym okresie także zrzesza wolontariuszy chętnych do pomocy KPH podczas parady.

bDmBbXjP

Fundacja Wspomagania Wsi

Jeśli mieszkasz na wsi, masz 15-18 lat i chcesz coś zmienić w swojej okolicy, to Fundacja Wspomagania Wsi będzie dla Ciebie miejscem idealnym. Pole działania - bo tak nazywa się program skierowany do młodych - zrzesza nastolatków zainteresowanych działaniem społecznym. Pomaga aktywistom zmieniać otaczającą ich rzeczywistość przez wsparcie realizowanego przez nich projektu.

Organizowane są także warsztaty, a przez cały proces realizacji projektu będą Was wspierali mentorzy. Jeśli nie macie jeszcze żadnego doświadczenia, to miejsce jest dla Was.

Zapraszamy do programu Pole Działania

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Młodzieżowego Strajku Klimatycznego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeśli problem klimatu i ekologii jest Wam bliski, macie dość polityków, którzy w ogóle nie reagują na to, co się w tych tematach dzieje, to powinniście dołączyć do grupy.

bDmBbXjQ

Na stronie MSK znajdziecie listę miejscowości, w których możecie działać. Jeśli jakiejś tam brakuje, możecie do nich napisać, a oni z chęcią pomogą Wam założyć MSK w Waszej okolicy.

To jak, zachęceni do działania? Dajcie też znać, jeśli już jesteście aktywistkami/aktywistami i chcecie się pochwalić tym, co robicie!

Komentarze (0)
arrow
10 irytujących rzeczy, które uczniowie robią na zajęciach online