styl
Will.i.am wypuszcza maski, które wyglądają jak drop z Polski 2077
Podzielnia

Stąd każdy może wziąć coś za darmo. Byliśmy w warszawskiej Podzielni

Anna RusakAnna Rusak,18.09.2020 10:07

Zachwyceni będą nie tylko ci, którzy chcą być zero waste, ale i wszyscy ci, którzy albo narzekają na nadmiar rzeczy, albo lubią to, co używane. W Warszawie otworzyła się Podzielnia, a my sprawdzamy, co można znaleźć w środku.

bDYNWLPD

Dziesiąta rano, od otwarcia Podzielni minęła godzina. Wczesna pora, nie będzie tłumów – tak pomyślałam i jakie było moje zdziwienie, gdy na miejscu zobaczyłam kolejkę. Jedna kobieta i dwie starsze panie, które na plastikowych krzesełkach oczekiwały na swoją kolej.

W środku cztery osoby – ze względu na ograniczenia, ale prawda jest też taka, że miejsce jest niewielkie. Jedna z pań powiedziała mi nawet, żebym koniecznie o tym napisała – Podzielnia jest za mała. Faktycznie, gdy zajrzy się do środka, okazuje się, że przestrzeń – biorąc pod uwagę ilość rzeczy – jest naprawdę wypełniona.

Ubrania na półkach i na wieszakach stanowią chyba największą część całego miejsca. Poza tym znajdziecie też książki, ceramikę, puzzle, zabawki dla dzieci, a nawet narty. Wszystko oczywiście w dobrym stanie, bo można tu przynieść tylko rzeczy, które nie są zniszczone.

Na Facebooku prężnie działa też grupa, w której można dać znać, czego się poszukuje, albo co się wkrótce do Podzielni przyniesie. Znajdziecie tu też posty, które zachęcają do wspólnego spędzania czasu i dzielenia się pasjami – jedna z członkiń zaproponowała zorganizowanie wspólnego szydełkowania przed Podzielnią, a odzew na tę propozycję był spory i pozytywny.

To jak widać nie tylko miejsce, to społeczność – osób, którym zależy na – jak już sama nazwa miejsca wskazuje – dzieleniu się.

Nic dziwnego, że starsza pani już na sam koniec mówi mi, że bardzo by chciała, żeby takich miejsc było więcej. My też byśmy chcieli. W końcu to po pierwsze piękna inicjatywa, która pomaga odgruzować przestrzeń, dzielić się tym, czego nie potrzebujemy i dzięki temu sprawiać innym przyjemność, a nawet pomagać.

bDYNWLPF

Idea Podzielni jest też ekologiczna i nie ukrywamy, że bardzo nas cieszy. Warto dodać, że bielańska Podzielnia nie była pierwsza – podobne punkty działają na Mokotowie, w Poznaniu (Po-Dzielnia na ul. Głogowskiej 27) i w Krakowie (Książkodzielnia i Ciuchodzielnia przy Dolnych Młynów).

W kolejce do Podzielni szybko pojawiały się też kolejne osoby – jedna para, młoda dziewczyna i kolejna starsza pani. Gdybyście się zastanawiali, kto odwiedza Podzielnię – wszyscy. Bez znaczenia, ile macie lat – możecie tu wejść, zostawić coś dla innych i wziąć coś dla siebie. Gdy pytam ludzi w kolejce, czemu tu przyszli, w odpowiedzi słyszę: "A może coś się spodoba? Przyda? Nigdy nie wiadomo”.

bDYNWLPH

Dlatego jeśli w Waszych szafach czy na strychach zalegają zbędne rzeczy, to Podzielnia będzie idealnym miejscem. Może przy okazji traficie na coś, czego potrzebujecie, albo co Wam się po prostu spodoba?

Podzielnia znajduje się na ul. Kasprowicza 18 i działa w dni powszednie w godzinach od 9:00 do 20:00.

Koniecznie dajcie nam znać, jeśli wybierzecie się do Podzielni!

Podzielnia
Podzielnia
Podzielnia
Podzielnia
Podzielnia
Podzielnia
Podzielnia
Podzielnia
Podzielnia
Podzielnia
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Buty ze śmieci 🗑️ w normalnej cenie. Czy Nike Space Hippie 04 mają sens?