popkultura
"Pageboy". Elliot Page napisał książkę o transpłciowości
Zima w ogniu

"Zima w ogniu" dostępna za darmo od Netflixa. Pomoże wam lepiej zrozumieć sytuację w Ukrainie

Źródło zdjęć: © Netflix, youtube
Anna RusakAnna Rusak,10.03.2022 10:21

Film dokumentalny o Euromajdanie "Zima w ogniu" został udostępniony przez Netflix za darmo. Nie, to nie jest film o wojnie w Ukrainie, ale może pomóc nam ją zrozumieć.

Wiele osób mówiących o wojnie w Ukrainie, podkreśla, że wszystko tak naprawdę nie zaczęło się w lutym, a agresja Rosji trwa od lat. Z tego względu, by zrozumieć, co dzieje się teraz, dobrze jest poznać przeszłość tego kraju.

Netflix postanowił wyjść nam naprzeciw i za darmo udostępnił film dokumentalny z 2015 roku, który opowiada o wydarzeniach związanych z Euromajdanem. Nie, nie zobaczycie tam scen z wojny w Ukrainie, ale dzięki niemu może lepiej ją zrozumiecie.

"Zima w ogniu" za darmo od Netflixa

Drobny rys historyczny, bo może nie wszyscy wiedzą, co działo się w Ukrainie na przełomie lat 2013/2014. W tym czasie w Ukrainie odbywały się manifestacje związane z działaniami ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Jego eurosceptyczne działania wywołały znaczny sprzeciw społeczeństwa i falę manifestacji.

Cała sytuacja doprowadziła ostatecznie do przedterminowych wyborów i odejścia Janukowycza od władzy. Właśnie te wydarzenia dokumentuje "Zima w ogniu" film Jewgienija Afiniejewskiego z 2015 roku, który był nawet nominowany do Oscara. Netflix postanowił udostępnić nam ten film za darmo na swoim YouTubie. Teraz może go obejrzeć każdy z nas.

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom | Full Feature | Netflix

Czemu to ważny film?

Polecamy wszystkim obejrzenie "Zimy w ogniu". Mimo że nie dokumentuje ona tego, co aktualnie dzieje się w Ukrainie, to z pewnością może być dla nas bardzo przydatną lekcją historii. Tym, którzy chcieliby wiedzieć jeszcze więcej, przypominamy o książkach opisujących sytuację w Ukrainie. Bardzo dobrym uzupełnieniem będzie np. "Tatuaż z tryzubem" Ziemowita Szczerka.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Jenna Ortega kręciła scenę tańca w "Wednesday" chora. Miała COVID-19