trendy
Nowe przepisy dla przechodniów = mniej śmierci 😲 Może pora zająć się CELEBRYTAMI przekraczającymi prędkość?
Zbiórka na słonie na Instagramie

Wsparliście na Instagramie zbiórkę na słonie? To oszustwo, nie dajcie się nabrać

Źródło zdjęć: © Instagram / Instagram
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,09.09.2021 11:05

Użytkownicy Instagrama udostępniają zbiórkę dotyczącą ratowania słoni. Wiele wskazuje jednak na to, że jest to scam.

bECVAUjT

Fundacja Patco Pets zorganizowała na Instagramie zbiórkę, z której zebrane środki mają trafić na ratowanie słoni. Zbiórka stała się bardzo popularna wśród polskich użytkowników Instagrama, których rozczulił widok cierpiących zwierząt. Zbiórce towarzyszy drastyczne zdjęcie przedstawiające dwa słonie - samicę z dzieckiem - które uciekają przed tłumem rzucającym w nie "bombami zapalającymi".

Fundacja zapewnia, że za każde udostępnienie zbiórki przekaże jednego centa na rzecz ratowania słoni. Czyżby? Fundacja Patco Pets należy do firmy Plant A Tree Co., której wiarygodność stoi pod dużym znakiem zapytania. Firma ta zdobyła popularność na organizowaniu zbiórek na Instagramie łudząco podobnych do tej ze słoniami, tylko o innej tematyce m.in. na rzecz pożarów w Australii lub na BLM.

Petco Pets
Petco Pets (Instagram)

Plant A Tree Co. jest kojarzone jako synonim słowa "SCAM"

Zbiórki polegały na oznaczaniu znajomych, lajkowaniu profilu i udostępnianiu posta, bo tylko wtedy firma rzekomo wpłacała pieniądze na deklarowany cel. Efektem był ogromny przyrost obserwujących profil firmy - obecnie konto Plant A Tree Co. followuje 1,1 mln osób. Zbiórki charytatywne, które polegają na nabijaniu zasięgu jakiemuś profilowi na Instagramie? Hm, cóż może być w tym podejrzanego?

bECVAUjV

Dziennikarze z portalu "Odyssey" prześledzili, jak działa Plant A Tree Co., przedstawiając dowody na to, że firma niekoniecznie jest tym, czym się na pozór wydaje. Poza tym, że dziennikarze zauważyli nieprawidłowości w podliczaniu zebranych funduszy ze zbiórek, ich podejrzenia wzbudził fakt, że na temat Plant A Tree Co. nie ma żadnych informacji - kto tam pracuje? Gdzie? Jaki jest kontakt? Nie wiadomo.

Plant A Tree Co. to oszustwo?
Plant A Tree Co. to oszustwo? (www.theodysseyonline.com)

Portal "Odyssey" wykazał, że Plant A Tree Co. sprzedaje produkty po zawyżonej cenie, które za o wiele niższą kwotę można nabyć na chińskim markecie Alibaba.com. Nie ma też żadnego dowodu na to, że firma - która wybiła się na zbiórce dotyczącej sadzenia drzew - zasadziła choć jedno drzewo z tysięcy, które zadeklarowała zasadzić. Znaków zapytania jest znacznie więcej - poświęcono im długi wątek na Reddicie.

bECVAUjX

Duży Instagram = duże zyski ze sprzedaży konta?

Wiarygodność zbiórki o słoniach podważył tiktoker Your Favorite Adam. W swoim materiale twórca uświadomił ludzi, że zbiórka już została zakończona i nie ma sensu jej nadal promować. - Nie ma żadnych dowodów, że pieniądze zebrane za udostępnienia faktycznie pójdą na konto fundacji - ostrzega tiktoker. - Oni budują dużego Instagrama, którego prędzej czy później sprzedadzą.

Plant A Tree Co
Plant A Tree Co (Instagram)
Plant A Tree Co
Plant A Tree Co (Instagram)

Tiktoker zauważył, że nazwa "PATCO" nie bez powodu jest łudząco podobna do nazwy "PETCO", czyli jednej z największych firm związanych z biznesem zoologicznym. Taki zabieg jest obliczony na wprowadzenie w błąd internautów, którzy pod wpływem emocji wesprą zbiórkę, no bo przecież organizuje ją wiarygodna firma - nie zadając sobie trudu, aby zweryfikować, kogo tak naprawdę promują.

To nic złego, jeśli z niewiedzy wsparliście instagramową zbiórkę na słonie - to tylko świadczy o tym, że macie dobre serce i chcecie pomagać. Warto jednak, abyście swój czas i środki poświęcili na zbiórki charytatywne, które są w 100% wiarygodne i macie pewność, że zebrane pieniądze trafią na deklarowany cel:

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Czarnek uważa, że ludzie są na Ziemi OD MILIARDÓW LAT XD