"Tomek i przyjaciele" mają nowego kolegę. To Bruno, wagonik z autyzmem
"Tomek i przyjaciele" to znany na świecie serial animowany dla dzieci. Twórcy programu ogłosili, że we wrześniu zadebiutuje w nim Bruno, wagonik z autyzmem. Głosu użyczą mu młodzi lektorzy, którzy sami są w spektrum autyzmu.
Bajka o tytułowej niebieskiej lokomotywie i jej znajomych pociągach zdobywa serca najmłodszych widzów od wielu lat. Pierwszy odcinek "Tomka i przyjaciół" trafił na telewizyjne ekrany w 1984 roku. Po niemal czterech dekadach od premiery twórcy serialu podjęli decyzję, która zapisze się w historii telewizji. Tomek w nowej serii zyska kolegę, którym będzie bohater z autyzmem.
Podobne
- Reżyser "Harry'ego Pottera" ma swój typ. Wskazał idealnego nowego Voldemorta
- TVP pokazała Kaszubów jako zacofanych pijaków. W serialu nie mają lekarza i piją wódkę przy zwłokach
- To już oficjalne! Serial "Harry Potter" trafi na MAX w 2026 r.
- "1670" wraca z drugim sezonem. Wyszedł zwiastun hitu Netfliksa
- Simpsonowie znów przewidzieli przyszłość? Tak, chodzi o inwazję na Ukrainę
"Tomek i przyjaciele". Nowy bohater i autyzm
Nowa postać ma na imię Bruno. Jest on wagonem, który jedzie na końcu pociągu, co daje mu unikalną perspektywę na świat. Firma Mattel, która posiada prawa do marki "Tomek i przyjaciele", ogłosiła w komunikacie prasowym, że nowy bohater odzwierciedla cechy i preferencje niektórych osób z autyzmem.
Bruno uwielbia harmonogramy, rutynę, rozkłady jazdy i sytuacje, kiedy wszystko idzie zgodnie z planem. Potrafi zasygnalizować innym bohaterom, kiedy jest przytłoczony, zmartwiony lub podekscytowany poprzez "trzepotanie drabinami". Latarnia wskazuje stan emocjonalny bohatera. Postać zakłada ochraniacze na uszy, gdy jest za głośno.
Głosu postaci użyczą aktorzy z autyzmem
Głosu Brunonowi użyczą lektorzy z autyzmem. W wersji serialu na rynek brytyjski będzie to 9-letni Elliot Garcia, a w wersji na rynek amerykański 10-letni Chuck Smith. Garcia powiedział w filmie na YouTube, że jest podekscytowany i szczęśliwy, ponieważ bohater z autyzmem będzie reprezentowany w bajce dla dzieci.
Bruno zadebiutuje w serialu "Tomek i przyjaciele" w poniedziałek 12 września w USA. Z kolei w Wielkiej Brytanii i Kanadzie odcinek pojawi się pod koniec miesiąca.
Thomas & Friends - Shake Rattle and Bruno Promo Clip 3
Twórcy bajek dla dzieci starają się, aby bohaterowie byli coraz bardziej zróżnicowani. "Tomek i przyjaciele" to nie jedyny przykład. Na łamach Vibez pisaliśmy o "Śwince Peppie", w której zadebiutuje para jednopłciowa.
Źródła: theguardian.com/tvn24.pl
Popularne
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Murcix wydaje własną książkę. Pomagała jej ghostwriterka
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Kolekcja Magdy Butrym x H&M hitem Vinted. Kosmiczne ceny
- Uczestnik "Twoje 5 minut 3" wydał oświadczenie. "Nie jestem psycholem"
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Wiedźmin z Temu? Wyciekły zdjęcia z planu 5. sezonu serialu
- Dubaj opanował Polskę. Do Lidla trafiły dubajskie lody