Chomikuj.pl, przegrana w Sądzie Najwyższym

To koniec dla Chomikuj.pl? Wyrok, który pogrąży inne portale

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,14.09.2022 11:10

Popularny portal Chomikuj.pl przegrał sprawę sądową ciągnącą się od przeszło dekady. Co się teraz stanie z portalem? Co z innymi, podobnymi stronami internetowymi?

Jak często wchodzicie na Chomikuj.pl? Oczywiście w celu pobrania legalnie dostępnych tam treści? Jeżeli studiowaliście, studiujecie lub będziecie studiować to chomikuj.pl nie powinno wam być nieznane. Bo to właśnie popularny "chomik" stanowi podporę dla każdej uczącej się osoby. Tyle notatek nie dorwiecie nawet na grupach uniwersyteckich.

Problem w tym, że na Chomikuj nierzadko pojawiały się materiały, które nie do końca powinny tam być. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Chomikuj.pl przegrało w sądzie

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, wreszcie zakończyła się sądowa walka Stowarzyszenia Filmowców Polskich z portalem Chomikuj.pl. Trwała ona przeszło dekadę (!).

Problem? Właściciele mieli "przymykać oko" na treści, które naruszały prawo autorskie, bo były nielegalnie zamieszczone i udostępnione na płatnym portalu. Sąd Najwyższy wydał wyrok, który będzie dość ważny w następnych latach.

Chomikuj.pl stało się jednostką, która bezpośrednio naruszała prawa autorskie - a nie tylko "pomagała" w naruszaniu ich. To już znaczy bardzo dużo, ponieważ w takiej sytuacji portal musi (!) blokować oraz usuwać treści naruszające prawa autorskie. I musi to też zrobić zmateriałami, które są już dostępne na ich platformie.

- Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję, żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało. Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie - przekazał Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich dla "WirtualneMedia".

Co teraz z Chomikuj i innymi portalami?

Wyrok Sądu Najwyższego dotyczące portalu Chomikuj.pl stanie się przykładem dla orzecznictwa polskich sądów w podobnych sprawach. Na pewno wpłynie to na skalę treści, które zostały i zostaną oznaczone jako "pirackie", tudzież takie, które według ich właścicieli, nie powinny trafić na takie platformy.

Jeżeli takie sprawy nie zostaną rozwiązane polubownie, to ich sądowe rozwiązanie powinno zająć mniej czasu, niż sprawa z Chomikuj.pl.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 67
  • emoji kupka - liczba głosów: 5