tiktok
Dablony to nowa obsesja TikToka. Czym jest trend dabloons?
Wyrok sądu w sprawie Archiego Battersbee

Sąd zdecydował o odłączeniu 12-latka od aparatury podtrzymującej życie. Do szpitala trafił przez wyzwanie na TikToku

Źródło zdjęć: © fot: Canva, Twitter, TikTok / Licencjodawca
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,18.07.2022 12:00

12-letni Archie Battersbee powinien zostać odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Tak zdecydował sąd w Wielkiej Brytanii. Chłopiec trafił do szpitala w Londynie po tym, jak próbował swoich sił w wyzwaniu, które znalazł na TikToku

bGyrrSmX

Dramat 12-letniego Brytyjczyka - Archie Battersbee - rozpoczął się 7 kwietnia 2022 roku. To wtedy chłopak stracił przytomność, której nigdy nie odzyskał.

"Blackout Challenge" na TikToku i przypadek Archiego Battersbee

Według mamy Archiego, nastolatek próbował sił w wyzwaniu, które zobaczył na TikToku. Chodzi o "blackout challenge", które polega na odcięciu sobie dopływu tlenu na dłuższy moment by w rezultacie stracić przytomność. Biorący udział w tej "zabawie" internauci często używają do tego różnych przedmiotów, np. pasów i sznurówek, a filmiki z przebiegu "eksperymentu" wrzucają na TikToka.

12-letni Archie został przewieziony do szpitala (Royal London Hospital), po tym jak nieprzytomnego znalazła go mama. Niestety lekarze byli bezsilni.

bGyrrSmZ

Sprawa Archiego Battersbee w sądzie

W maju, po uzyskaniu zgody sądu, lekarze przeprowadzili serię badań. Ich wyniki wskazały, że nastolatek ma uszkodzony pień mózgu. Oznacza to kliniczną śmierć mózgu, która jest według brytyjskiego prawa podstawą do odłączenia pacjenta od aparatury podtrzymującej życie.

Na początku czerwca brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) uznał, że wobec śmierci mózgu, w najlepszym interesie pacjenta będzie zaprzestanie podtrzymywania czynności życiowych przez aparaturę.

Rodzice Archiego odwołali się od tej decyzji, a Sąd Apelacyjny wskazał, że Wysoki Trybunał powinien rozważyć jeszcze raz, czy takie rozwiązanie faktycznie leży w najlepszym interesie 12-latka.

bGyrrSnb

W ostatni piątek - 15 lipca - zapadła decyzja w tej sprawie. Lekarze będą mogli odłączyć chłopca od aparatury. Rodzice szukają jednak kolejnych dróg odwołania się od tego wyroku.

Sędzia Anthony Hayden - cytowany przez Daily Mail - ogłaszając decyzję podkreślał, że to co spotkało chłopca jest "tragedią niezmierzonego wymiaru", ale dowody medyczne są "przekonujące i jednomyślne" oraz pokazują "ponury" obraz. Według materiału dowodowego przedstawionego przez lekarzy, Archie doznał znaczącego urazu w wielu obszarach mózgu, a kontynuowanie leczenia byłoby "daremne".

- Służy jedynie przeciąganiu jego śmierci, podczas gdy nie jest w stanie przedłużyć jego życia - powiedział sędzia Hayden.

bGyrrSnh

Rodzice ofiar "blackout challenge" pozwali TikToka

Przypomnijmy, że 12-latek to nie jedyna ofiara "blackout challenge". Na początku lipca do sądu w stanie Kalifornia w USA trafił pozew przeciwko TikTokowi. Jak podaje arstechnica.com, według autorów pozwu TikTok kontynuował czerpanie zysków z promowania zjawiska, które jest teraz opisywane jako "najbardziej śmiertelne wyzwanie", powodując tym śmierć sześciu dzieci w 2021 roku.

Pozew został złożony przez rodziców dwojga ze zmarłych dziewczynek, które miały zaledwie osiem i dziewięć lat. Rodzice twierdzą, że ich dzieci uzależniły się od TikToka, a poza tym były przez niego zalewane "ciągłym strumieniem pozornie nieszkodliwych filmów z wyzwaniami".

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Hardkory,zgłoś
Czyli wychodzi na to że sąd i lekarze dążą do zamordowania 12 letniego dziecka!!! Odłączenie od aparatury tak? Tak bardzo boicie się powiedzieć wprost "Zezwalamy na zamordowanie tego chłopca"?
Odpowiedz
1
like
5
dislike
Bez HEJTÓW,zgłoś
Nie mam słów na ten artykuł przykro mi bardzo mocno to jest straszne🥺🥺🥺😢😢😰😨😱
Odpowiedz
2
like
0
dislike
Lk78,zgłoś
A gdzie są rodzice? Dopiero po fakcie widzą co dziecko robi w internecie......żal dzieci...I rodziców którzy tak załatwiają sobie święty spokój
Odpowiedz
23
like
10
dislike
Zobacz komentarze: 10
Komentarze (10)
arrow
Young Leosia twierdzi, że dostaje groźby śmierci. To nie są żarty