gaming
Google ma niespodziankę dla fanów "The Last of Us"
Steam Deck ma teraz gorsze dyski. Ale gdy je wymienicie, to UWAŻAJCIE na TO

Steam Deck ma teraz gorsze dyski. Ale gdy je wymienicie, to UWAŻAJCIE na TO

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, Steam, Valve, YouTube
Oliwier NytkoOliwier Nytko,01.07.2022 08:00

Steam Deck przeżywa swoje problemy z dyskami. Valve po cichu zdecydowało się na obniżenie prędkości dysków. A gdy wy zdecydujecie się na samodzielną wymianę… coś może BARDZO pójść "nie po waszej myśli".

Steam Deck to jedna z najciekawszych konsol "a'la PC" od dawna. Za 2-3 tysiące złotych otrzymujemy komputer, którego można byłoby nazwać - w kategorii wielkość - Nintendo Switchem XL. A wydajnością Steam Deck bez problemu może dorównywać PS4. Tak, Wielkość Switcha, wydajność PS4. I czego tutaj nie kochać? A, dysków? Sisz, to będzie problem.

Valve podcięło możliwości dysków SSD Steam Decka

Jak podaje niemieckojęzyczny portal Hardwareluxx, Valve po cichu zmieniło specyfikację portu m.2 do którego podłączamy SSD. Teoretycznie, według starych danych, Steam Deck został wyposażony w dysk SSD o pojemności 256 lub 512 GB, który jest podłączony za pomocą PCI Express 3.0 x4.

Jednak w anglojęzycznej instrukcji pojawiła się informacja, która wzbudziła trochę emocji. Oto jak brzmi nowy opis dysków:

256 GB szybki dysk SSD NVMe (PCIe Gen 3 x4 lub PCIe Gen 3 x2*)

512 GB szybki dysk SSD NVMe (PCIe Gen 3 x4 lub PCIe Gen 3 x2*)

*Niektóre modele o pojemności 256 GB i 512 GB są dostarczane z dyskiem SSD PCIe Gen 3 x2. W naszych testach nie zauważyliśmy żadnego wpływu na wydajność w grach pomiędzy x2 a x4.

Czyli tracimy dwie linie/pasma. Co to oznacza w rzeczywistości? Niższe maksymalne prędkości odczytu i wczytywania danych. Możemy oczekiwać, znowu w teorii, dłuższego ładowania ekranów gier.

To też może się tyczyć dysków, które sami zdecydowaliśmy się wymienić. Nieważne, że będziemy mieli coś uber szybkiego. Steam Deck będzie stanowił przeszkodę w niektórych przypadkach.

Słabo.

Jeśli chcecie sami wymieć dysk w Steam Deck to… może lepiej nie? To zależy

Kolejny problem. Wymiana dysku w Steam Decku jest w teorii niesamowicie łatwa, prosta i przyjemna dla każdego. Ot, rozbieramy konsolę w 10 minut, wyciągamy stary dysk, wkładamy nowy - voila, za ½ ceny droższego modelu mamy dwa razy więcej pamięci.

HOW TO UPGRADE / REPLACE SSD for STEAM DECK 64GB EMMC and INSTALL OS!

Teraz wychodzi na to, że nie jest to takie proste, jakbyśmy chcieli. Wiele poradników radzi, żeby wymienić standardowy dysk SSD od Valve na 2242 NVMe (ergo, szybszy - ale i większy).

Pojawiły się głosy w sieci, że taka modyfikacja może negatywnie wpłynąć na czas pracy na naładowanej baterii - ale i też życie konsoli, która może się *za* bardzo nagrzewać podczas pracy. Ta informacja pochodzi od designera konsoli (TAK):

Ładowarka bardzo się nagrzewa i nie należy ruszać pobliskich podkładek termicznych. Dodatkowo, większość dysków 2242 m.2 pobiera więcej mocy i nagrzewa się bardziej niż to, do czego Deck został zaprojektowany. Ten mod może się wydawać, że działa, ale znacznie skróci żywotność twojego Decka.

trwa ładowanie posta...

Tak że ten… nawet jeżeli macie ochotę na zwiększenie pojemności Steam Decka, to radziłbym pozostać przy normalnym m.2 2280, które jest obecne w każdym Decku. No i oczywiście radziłbym również pozostać DALEKO od NVMe. Rada wujka Oliwiera, który widział sporo faili elektroniki użytkowej.

Dobra informacja dla posiadaczy pre-ordera!

Zakończmy ten tekst czymś przyjemnym. Valve poinformowało nas, że zakończyło rozsyłanie informacji dot. dostępności konsoli dla osób z rezerwacją przewidywaną na drugi kwartał 2022 roku. Informacje o dostępności Decków z Q3 już zaczęły być rozsyłane!

Na ludzkie: jeżeli macie rezerwację na trzeci kwartał, to możecie zaraz dostać informację o możliwości kupna Steam Decka!

Dzień dobry! Kilka świetnych wiadomości na froncie produkcyjnym. Właśnie wysłaliśmy ostatnią partię maili z Q2, a 30 czerwca zaczniemy wysyłać maile z rezerwacją na Q3.

Produkcja wzrosła i po dzisiejszym dniu będziemy wysyłać ponad dwukrotnie więcej Steam Decków każdego tygodnia!

trwa ładowanie posta...

W sumie to nawet jest lepiej! Pierwsze info o dostępności już zostało rozesłane!

Właśnie wysłaliśmy pierwszą partię e-maili z zamówieniami dla osób w oknie rezerwacyjnym na 3 kwartał, a od dziś ponad dwukrotnie zwiększyliśmy wielkość każdej partii e-maili!

E-maile będą wysyłane w tym samym czasie - w każdy poniedziałek i czwartek, z 3-dniowym oknem zamówienia.

trwa ładowanie posta...

Macie już swojego Steam Decka?

Źródło: Hardwareluxx, WccfTech, Valve

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
TheBlacksmith,zgłoś
Jest błąd w informacji o zamontowanym dysku. W SteamDecku nie ma zamontowanego dysku 2280 a 2230. Tym bardziej nie jest to prawdziwa informacja skoro sam twórca SD mówi o tym, że dyski 2242 przykrywają nagrzewajacą się "ładowarkę"
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
"The Sims 4" i osoby transpłciowe. Bindery i blizny po mastektomii