popkultura
Lexy vs Oliwka Brazil w High Leauge? Influencerka zdradziła niedoszłą walkę
Rozmowy z przyjaciółmi

Serial "Rozmowy z przyjaciółmi": czy zachwycają tak jak "Normalni ludzie"? [RECENZJA]

Źródło zdjęć: © hulu
Anna RusakAnna Rusak,18.05.2022 16:30

Czy serial "Rozmowy z przyjaciółmi" jest tak dobry jak "Normalni ludzie"? Tym razem Sally Rooney chyba zawodzi i zamiast intrygującego napięcia między bohaterami serwuje nam nużący romans.

bFQzKPlv

"Rozmowy z przyjaciółmi" nie odniosły aż takiego sukcesu wydawniczego jak "Normalni ludzie". Debiutancka powieść Sally Rooney, która u nas pojawiła się już po publikacji drugiej powieści tej autorki, nie urzekała w podobny sposób.

Czy z serialem, który właśnie powstał na podstawie "Rozmów z przyjaciółmi", będzie podobnie? Cóż, niestety tak. No chyba że lubicie ciągnące się w nieskończoność wymiany spojrzeń, które do niczego nie prowadzą.

"Rozmowy z przyjaciółmi" - serial nie tak dobry jak "Normalni ludzie"

Ja niestety należę do tej grupy osób, których książkowa wersja pierwszej opublikowanej w Polsce powieści Rooney nie zachwyciła. "Normalni ludzie" zdecydowanie bardziej przypadli mi do gustu w wersji serialowej, dlatego nie przejmowałam się tym, że "Rozmowy z przyjaciółmi" w papierze też mnie nie zachwyciły.

Porzuciłam je mniej więcej w połowie i wyczekiwałam ekranizacji powieści. Cóż, niestety tym razem się zawiodłam i serialowa wersja "Rozmów z przyjaciółmi" jest raczej dość zanudzającym rozczarowaniem.

"Rozmowy z przyjaciółmi" - o czym są?

"Rozmowy z przyjaciółmi" to historia życia Frances. Bohaterka znaczną część swojego czasu spędza ze swoją byłą partnerką, a obecnie przyjaciółką Bobbi. Dziewczyny są poetkami performatywnymi (tylko Frances pisze) i właśnie po jednym z takich wystąpień spotykają pisarkę Melissę.

bFQzKPlx

Kobieta zaprasza dziewczyny na kolację i tak duet poznaje jej męża Nicka, który z kolei jest aktorem. Para staje się źródłem obsesji obu dziewczyn, aż w końcu między tą czwórką dochodzi do romansu.

Pozwalam sobie na porównywanie tych dwóch pozycji, bo trudno nie odnieść wrażenia, że twórcy serialu sami próbowali tego dokonać. Przemawia za tym i warstwa fabularna, i wizualna. Tu też mamy takie dość neutralne, trochę wyprane z intensywniejszych kolorów tło, dobrze dograną muzykę i niespieszne tempo, które tym razem okazuje się największą wadą serialu.

ROZMOWY Z PRZYJACIÓŁMI | oficjalny zwiastun | HBO Max

Powolna droga donikąd

Ten brak porozumienia między Frances i Nickiem, ich nieustanne wymienianie się spojrzeniami, które bardzooo powoli doprowadza nas do jakiegoś rozwiązania, z pewnością miało przypominać relacje między Marianne i Connellem. Oddawać jakoś to milczące napięcie między tymi dwoma romansującymi ze sobą bohaterami.

bFQzKPlz

Tutaj to jednak zupełnie nie wychodzi, bo między debiutującą na ekranie Alison Olivier i Joem Alwynem chemii absolutnie nie ma. Choć Olivier chyba całkiem nieźle wypada, to Alwyn prezentuje się przy niej dość przeciętnie.

Jego postać jest dość nijaka i lekko drewniana, zupełnie nie jestem w stanie uwierzyć w jego bohatera i jego motywacje. Pewnie dlatego wątek jego i Frances blednie w tym serialu, a znaczenie ciekawszy wydaje się drugi plan, czyli romans Bobbi (Sasha Lane) z Melissą (Jemima Kirke).

bFQzKPlF

W każdym razie nasz główny "romans" to seria milczących spojrzeń, powolnych i niepotrzebnie rozwleczonych scen oraz kadrów, które prowadzą absolutnie donikąd. O ile jeszcze przez te początkowe odcinki da się jakoś przebrnąć, bo to przecież taka "artystyczna" wizja, to przy dwunastu robi się to już po prostu męczące.

Serial "Rozmowy z przyjaciółmi" - czy warto?

Wiecie, ten serial nie jest tragiczny, ale niczym nie zachwyca. Z głowy wyparuje mi najprawdopodobniej bardzo szybko, choć moim zdaniem miał jakiś potencjał. Może gdyby lepiej dobrać bohaterów i nie silić się tak bardzo na powtórkę "Normalnych ludzi", to dostalibyśmy coś lepszego?

bFQzKPlG

W każdym razie obejrzeć możecie, a nuż spodoba wam się to neurotyczno-nużące tempo. Polecam puścić go sobie jednak gdzieś tam w tle, gdy np. robicie coś w kuchni. Może dzięki temu nie zanudzicie się tak jak ja.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Lexy znowu zawalczy z Natsu? Usunięty tweet i "mocna decyzja"