Dupa w Belwederze

Sąd ocenił, że utwór "Dupa w Belwederze" nie obraża prezydenta Andrzeja Dudy

Źródło zdjęć: © Vibez / Wikimedia Commons, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,31.03.2022 13:00

Prof. Bogusław Bierwiaczonek nie ukrywa, że nie jest fanem aktualnej ekipy rządzącej. Krytykę władzy zawarł w satyrycznej piosence "Dupa w Belwederze". Sąd prawomocnym wyrokiem uznał, że utwór nie jest obraźliwy wobec prezydenta Andrzeja Dudy.

Wykładowca Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie napisał i wykonał piosenkę, którą wielu internautów nazywa rzetelnym opisem polskiej rzeczywistości. Prof. Bogusław Bierwiaczonek w utworze Dupa w Belwederze w satyryczny sposób krytykuje tytułową dupę m.in. za słuchanie się prezesa, spoufalanie się z Kościołem i robienie z Donalda Trumpa swojego "Pana".

Prof. Bierwiaczonek opublikował Dupę w Belwederze przed drugą turą wyborów prezydenckich w Polsce, czym zapracował sobie na zarzut od prokuratury, że znieważa głowę państwa. Donos do organów ścigania złożył Piotr Wrona, częstochowski radny PiS. Można by rzec - Ziobro zaskoczenia.

Siedzi dupa w Belwederze, zaślubiony z KleroPiSem, czeka dupa z długopisem (...) W nocy na Facebooku śmiał się do rozpuku, bo gdy spali mama z tatą, on flirtował z małolatą

- Dupa w Belwederze

Dupa w belwederze

Dupa w Belwederze. Od wyroku skazującego do uniewinnienia

Sprawa ciągnęła się miesiącami. Najpierw prokuratura powołała biegłą z zakresu lingwistyki kryminalistycznej, aby przeanalizowała piosenkę. Biegła wydała ocenę po myśli prokuratury, stwierdzając, że Dupa w Belwederze "zawiera obraźliwe, złośliwe, wręcz pogardliwe sformułowania, a wykorzystanie łącznie kodu werbalnego i wizualnego w utworze wyrażają pogardę i są zachowaniem uderzającym w godności i szacunek należne urzędowi Prezydenta RP".

W lipcu 2021 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie uniewinnił językoznawcę od zarzutu, uzasadniając, że polskie i europejskie prawo umożliwia ludziom wyrażać krytyczne opinie. Wyrok nie spodobał się prokuraturze, która stwierdziła, że sąd I instancji "zbyt pobieżnie ocenił opinię biegłej z zakresu lingwistyki kryminalistycznej".

Dupa nie obraża Dudy

Wreszcie Sąd Apelacyjny w Katowicach zakończył spór na temat Dupy w Belwederze. Według wyroku z 23 marca 2022 roku piosenka językoznawcy z Częstochowy nie obraża prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym prof. Bogusław Bierwiaczonek został uniewinniony.

Biorąc pod uwagę, że sprawie o podobnym charakterze Jakub Żulczyk został uniewinniony za to, że nazwał prezydenta "debilem", bylibyśmy zdziwieni, gdyby w sprawie Dupy... zapadł inny wyrok.

Andrzej Duda: "Jeśli chcesz być prezydentem musisz być twardy"

Źródło: czestochowa.wyborcza.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 7
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Rxx3xxt,zgłoś
Moj Boże co tu komentować
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się