lifestyle
Aborcja w USA już nie jest prawem człowieka. Sąd w USA chce też zakazać małżeństw jednopłciowych
Tomasz Lis

Przestańcie porównywać Afganistan do Polski, bo tylko umniejszacie ich cierpieniu

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Tomasz Lis
Anna RusakAnna Rusak,17.08.2021 11:30

O tym, co dzieje się w Afganistanie, mówią wszyscy. Byłoby jednak lepiej, gdyby niektórzy po prostu zamilkli. Porównywanie tego, co dzieje się w tym kraju do naszej sytuacji, tylko szkodzi

bFOQWSPT

Nie będę Wam pisała o tym, co dzieje się w Afganistanie, bo są profile, które robią to lepiej i rzetelniej. Dlatego jeśli chcielibyście być z sytuacją na bieżąco, to po prostu je śledźcie. Niemniej, już pewnie każdy z Was wie, co się tam wydarzyło, co się właściwie wciąż dzieje na naszych oczach.

Wczoraj chyba jednym z najbardziej wstrząsających obrazów był film, na którym widać start samolotu armii USA z Kabulu. Biegnie za nim tłum ludzi. Jak myślicie, dlaczego? Najprostsza odpowiedź brzmi: bo ktoś postanowił zabrać im budowaną przez ostatnie lata wolność.

Polska Chrystusem narodów

My jednak, zamiast jakkolwiek wesprzeć ich w tym trudnym momencie – choć wydaje mi się, że to określenie niezbyt dobrze oddaje tragedię tej sytuacji – siedzimy, patrzymy i niestety komentujemy. I to jeszcze nie tak, jak powinniśmy.

bFOQWSPV

Od wczoraj widzę w social mediach duże poruszenie. Każdy ma zdanie na temat tego, co dzieje się w Afganistanie. Niestety przytłaczająca liczba komentarzy wcale nie odnosi się do tego, przez co przechodzą mieszkańcy tego kraju. My w naszej "wielkiej Polsce" nawet w takich chwilach myślimy tylko o sobie. Wystarczy przywołać tutaj komentarz Tomasza Lisa:

Świat (nie) kończy się na Polsce

Szczerze? Brakuje mi słów, gdy widzę coś takiego. Jak w ogóle można porównać sytuację wojny do tego, co dzieje się w Polsce. Nikt nas nie najechał, nikt nam wolności słowa, podstawowych praw człowieka, życia nawet – nikt nam tego nie wyrwał, a właściwie nie wyrywa, siłą.

bFOQWSPX

Porównywanie rządów PIS-u do działań Talibów nawet nie jest nadużyciem. Jest egocentryczną, bezrefleksyjną ignorancją, która pokazuje, że jedynym, o czym jesteśmy w stanie w takich chwilach myśleć, jesteśmy my sami. I to, to jest przerażająco smutne.

Nie, to nie brzmi znajomo

Tak, jasne. Kobiety na całym świecie muszą mierzyć się sytuacjami, które większość z nas zna z serialu "Opowieści Podręcznej". Tylko to nie jest moment, w którym powinniśmy porównywać sytuację Afganek do sytuacji Polek, czy innych kobiet na świecie.

Nikt u nas przecież nie tworzy listy dziewczyn, które będą "wychodziły za" bojowników Talibów. Nasze problemy z praworządnością i dostępem do aborcji są naprawdę niczym w porównaniu do tego, z czym będą się musieli, z czym muszą się mierzyć, Afgańczycy.

Nie, Talibowie nie inspirowali się Polską. To wszystko może i "brzmi znajomo", ale znajome nie jest. A przynajmniej nie w takiej skali. Nie da się porównać sytuacji, z którą my zmagamy się w demokratycznym państwie, do tego, przez co teraz przechodzą mieszkańcy Afganistanu. Z tego, co wiem, władzy siłą nie przejęli u nas Talibowie. Po prostu wybraliśmy sobie rządzących. Nie wiem, czego tu można nie rozumieć?

bFOQWSQd

Takie porównanie jest moim zdaniem właściwie splunięciem w twarz wszystkim Afganom. To jest trochę tak, jakbyśmy chcieli im przekazać: "Wy sobie możecie mówić, jak Wam ciężko, chwytać się tego samolotu, ale zobaczcie. Zobaczcie, jak U NAS jest strasznie, z czym my musimy się zmagać". Takie porównywania tylko pokazują nasz brak szacunku do ofiar, umniejszają całej sprawie, nie wnosząc przy tym do niej niczego dobrego.

Dlatego myślę, że czasem po prostu najlepiej zamilknąć. Zamilknąć albo oddać głos tym, którzy są na miejscu i pokazują to, co się dzieje. Bo naprawdę, nie sądzę, żeby Pan Tomasz Lis musiał uciekać z Polski, trzymając się odlatującego samolotu armii USA. No chyba że o czymś nie wiem.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Andre,zgłoś
Niestety porównanie zwolenników pisu do talibanu narzuca się samo, trudno to wrażenie zgasić w sobie. Taliban niby stał się łagodny, a pis kłamie korumpuje i oszukuje. Porównanie pisu i talibanu jest uprawnione.
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
"Rodzice popierają, że dbamy o stare groby". Duet nastolatków podbija TikToka (WYWIAD)