lifestyle
95 proc. ciała ma w tatuażach. Trollom zawsze mówi to samo
Tanie paliwo w Polskim Ładzie?

Polski Ład zbombardował Twittera prawie 40 grafikami o "TANIM paliwie". A jak jest w rzeczywistości?

Źródło zdjęć: © Twitter
Oliwier NytkoOliwier Nytko,04.02.2022 11:54

Propaganda sukcesu pokazuje, jak bardzo MY mamy tanie paliwo. Ale pokażę wam kilka faktów, które raczej każdy człowiek wychwycił - ale nadal trzeba o nich głośno powiedzieć. Bo rząd atakuje nas porównywaniem kwot, które... nie mają sensu w rzeczywistości.

Czwartkowe popołudnie było bardzo pracowite dla osób prowadzących Twittera "Polskiego Ładu". Oto bowiem najdurniejsza rzecz, jaką można było zrobić: wrzucić mnóstwo bezsensownych grafik służących do chwalenia się cenami bez informowania o różnicach w zarobkach, podatkach itp. Brawo.

Polski Ład i kilkanaście tweetów o TANIM paliwie, które nie jest tanie

Oficjalnie konto "Polskiego Ładu" na Twitterze wrzuciło kilkanaście postów o tym, jakie to paliwo w Polsce jest tanie. Wszystko to związane jest z chwilową obniżką podatków. I jak niektóre tweety są mają jakiś tam sens, bo taka Albania ma droższe paliwo od nas - i minimalne wynagrodzenie jest tam niższe niż w Polsce, tak niektóre przypadki… po prostu bolą.

Uwaga, oto nitka z tymi tweetami. Jest gęsto!

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Zaznaczę tutaj: biorę pod uwagę jedynie minimalne wynagrodzenie. Dłuższa analiza mogłaby także spojrzeć na koszty życia, medianę czy kwantyle wynagrodzenia, aby ukazać najlepszy obraz. Ale dzisiejsze zestawienie będzie stricte skierowane w minimalną i odrobinę średniej.

Na początek: płaca minimalna w Polsce w 2020 roku wynosiła 610 euro. Średnia wtedy wynosiła 1174 euro. Teraz, przez zmiany w kursach walutowych, minimalna to ~660-690 euro i ~1660 euro w średnich - chociaż te dane nie oddają prawdziwego obrazu.

"Mamy tańsze paliwo niż w Danii czy Albanii!"

trwa ładowanie posta...

Tak, Albania ma droższe paliwo i niższą minimalną/średnią płacę (~215/440 euro).

trwa ładowanie posta...

Może i Dania ma droższe paliwo, ale nie ma płacy minimalnej.

Średnia zarobków w Danii w 2020 roku według Eurostatu to 3183 euro/miesiąc. Dane pochodzące ze strony dst.dk mówią o średnich zarobkach rzędu 43,487 koron duńskich na miesiąc przed opodatkowaniem. Po przeliczeniu, daje to kwotę 5,843 euro/miesiąc przed podatkami. Czyli jakbyśmy w Polsce patrzyli na kwoty brutto.

Czysto teoretycznie, to wskazywałoby na to, że przeciętny Duńczyk ma więcej niż dwukrotność tego, co Polak. Idąc taką samą logiką, gdybyśmy podnieśli cenę paliwa o 100%, to… nasze byłoby droższe. Wspomnieć oczywiście trzeba też o PKB, czyli produkcie krajowym brutto.

Ważny wskaźnik, dość podstawowy, ale pozwala na łatwe ogarnięcie efektów pracy społeczeństwa. PKB per capita, czyli na jednego obywatela, w Danii w 2020 r. to 60,9 tys. dolarów na obywatela, a w Polsce 15,65 tys. dolarów.

Przeciętny Duńczyk i Polak zapłacą podobnie za litr paliwa - i tyle

Oto machina propagandowa ogłasza wszem wobec, że paliwo jest tańsze w Polsce niż w bogatszych krajach. Świetnie! To ma taki sam sens, jakby mówić o tym, że chleb kosztuje więcej w Niemczech czy Danii, w przeliczeniu na złotówki, niż u nas. Spoko, ale w innych krajach po prostu zarabia się więcej.

Najgłupszy przykład: w Niemczech minimalne wynagrodzenie godzinowe wynosi 9,82 euro, czyli 44,63 zł. W Polsce? 19,70 zł. Osoby za zachodnią granicą są w stanie szybciej kupić PS5 czy samochód, czyli dobra międzynarodowe kosztujące wszędzie mniej-więcej tyle samo, niż przeciętny Polak.

MLH podało dalej graficzkę z "Wiadomości"

Oto przykład idealnej manipulacji danymi. To jest po prostu mistrzowski poziom, który do tej pory został osiągnięty jedynie przez Koreę Północną, Chiny oraz Donalda Trumpa.

Graficzka z WIadomości
Graficzka z WIadomości (Make Life Harder, Wiadomośći)

Takie okrzyki, że "gdzieś jest prawie dwukrotnie drożej" to element sprytnej propagandy. Bo nikt nie napisze głośno o tym, że "tam gdzieś" zarabia się ponad dwa razy więcej na miesiąc. Bo wtedy statystyka nie wyglądałaby tak dobrze.

Czy ktokolwiek dał się nabrać na to?

Zależy od tego, o kim mówimy. Na Twitterze ludzie od razu zaczęli kpić z manipulowania tabelkami:

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Więc nie sądzę, że ktokolwiek z młodszych, świadomych osób mógłby się nabrać na to. Czy starsi wyborcy obecnego rządu pomyśleli "o jak dobrze, że Pan PiS dba o nas!"? Cóż...

Nie martwcie się też. Obniżony VAT nie wpływa na przedsiębiorców. Oni dostali podwyżkę cen paliwa o 30 groszy w ciągu miesiąca. A że ropa/benzyna jest wykorzystywana do przewożenia dosłownie wszystkiego, to i ceny np. produktów spożywczych będą szły do góry. 🤷

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Platoseksualność. Nowy trend rozgrzewa sieć