ekologia
Badaczka wykorzystała zużyte pieluchy dziecka. Zbudowała z nich dom
plastik

Polska znowu ma gdzieś Unię Europejską. Będziemy jednym plastikowym krajem na mapie

Źródło zdjęć: © Unsplash.com, Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,01.07.2021 13:00

Niby czasu było sporo, ale my jak zawsze wolimy wszystko zrobić po swojemu, a potem płacić kary. „Dyrektywa plastikowa” ma w Polsce spore opóźnienia

Miało być pięknie. Jeszcze na początku tego roku pisaliśmy, że to „pewne” i że do końca 2021 wszelkie plastikowe jednorazówki – sztućce, kubki, słomki i tym podobne – znikną z naszego życia. Zapomnieliśmy w tym całym optymizmie tylko o jednej rzeczy – żyjemy w Polsce.

Ogólnie rzecz biorąc, plan i zalecenia były proste. Wszystkie kraje Unii Europejskiej po przyjęciu „Dyrektywy plastikowej” dostały zakaz wprowadzania jednorazówek na rynek. Wiadomo, nie da się tego zrobić tak z dnia na dzień, więc wszyscy mieli trochę czasu, żeby opróżnić magazyny. Deadline wypada za dwa dni, konkretniej 3 lipca. A my? A my nie mamy nic.

Mówiąc wprost – Polska po raz kolejny zbagatelizowała ustalenia Unii i nie zastosowała się do wytycznych. Projekt dopiero trafił na stół, a przekazanie go do Parlamentu RP przewidziano dopiero na jesień. Potem musi to oczywiście jeszcze zatwierdzić prezydent.

Po co zrobić to teraz! Poczekajmy jeszcze rok

Także jak dobrze pójdzie, to na ten radosny koniec plastiku będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Tak Dziennikowi Gazecie Prawnej sprawę wyjaśnił wydział komunikacji medialnej departamentu edukacji i komunikacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska:


„Obecnie analizowane są uwagi przekazane w ramach uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych. W najbliższym czasie projekt zostanie skierowany do kolejnego etapu prac legislacyjnych. Przekazanie projektu do Parlamentu RP przewidziano na jesieni tego roku. Trudno jednak na tym etapie prac legislacyjnych stwierdzić, jak długo potrwają prace nad projektem ustawy w Sejmie oraz Senacie, a tym samym, kiedy dokładnie ustawa wejdzie w życie”.

trwa ładowanie posta...

Wiecie i ja wszystko rozumiem, ale to nie jest nagła, niezaplanowana ustawa. Nasz kraj miał naprawdę dużo czasu, żeby się tym zająć. Ale cóż, lepiej zmieniać listy lektur i ograniczać prawa kobietom, bo przecież jesteśmy tacy bogaci, że nie straszne są nam jakieś tam kary finansowe, które zapewne za to opóźnienie na nas spadną.

A jeśli ktoś myśli, że to „tylko” plastikowa łyżeczka i słomka, to przypominam, że te jednorazowe odpady stanowią 70% wszystkich śmieci znajdujących się w morzach i ocenach. Poza tym mamy już naprawdę dobre, alternatywne i ekologiczne zamienniki, także nie wiem, nad czym nasz kraj tak długo duma. Wiem tylko, że niestety nie jestem tym wcale zaskoczona.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Komentarze (0)
arrow
Spotkanie z aligatorem. Mężczyzna przeżył koszmar