trendy
Spotify - podsumowanie 2021 roku jest już dostępne. Jak znaleźć swoje Wrapped?
Polski Amazon wysyła... niemieckie wersje produktów.

Płacisz za POLSKI produkt na Amazon.pl? Nah, dostaniesz NIEMIECKIE wersje komputerów

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,24.11.2021 09:42

Nie chciałem, aby powstał kolejny artykuł z serii "Amazon jest zuły, bo tak". Ale musiał, bo skala problemu dotycząca wysyłki zakrawa na żart. Kupując na polskim serwisie, płacąc prawie tysiąc złotych więcej, niż na Amazon.de, dostałem…

bEUzUxnT

Jeżeli nie widzieliście poprzedniego tekstu o Amazonie.pl, najlepiej by było, żebyście go sprawdzili. Tłumaczę tam, jak bardzo nasz rodzimy oddział Amazona wprowadza w konsternację klientów. No i jak można sobie zamrozić kilka tysięcy, gdy firma sama przyznaje się do błędu.

Skrótowo: kupiłem iMaka za siedem tysięcy złotych, który miał mieć lepsze podzespoły, a zostałem zostawiony na lodzie ze słabszym modelem.

bEUzUxnV

Takim, który można byłoby dorwać na niemieckiej wersji Amazona za +/- 6050 zł, co w porównaniu do 6900 zł jest kolosalną różnicą. Mogłyby pojawić się głosy, że "przecież kupując na polskim Amazonie, dostajesz wszystko skrojone pod rodzimego użytkownika". I w to wierzyłem. Bo przecież wydając prawie tysiąc złotych ponad najniższą cenę z europejskiego Amazona, powinienem dostać produkt przeznaczony na nasz rynek, prawda?!

Haha, Amazon.pl ma to gdzieś

Dostałem iMaka w poniedziałek, 22 listopada. Pomyślałem, że warto by sprawdzić przed odesłaniem, jak się sprawuje ów komputer - nawet, jeżeli jest przepłacony o setki złotych. Nasze unijne prawo pozwala na zwrot rzeczy zakupionych przez internet do 14 dni. Także miałem do tego pełne prawo.

Myślałem, że produkt, który otrzymam, będzie, no nie wiem, przynajmniej w 100% poprawny ze standardem przyjętym w moim kraju.

bEUzUxnX

Nope xD

Polski Amazon wysyła… niemieckie wersje produktów. Otrzymałem iMaka z niemiecką klawiaturą. Polski oddział, cena wyższa o prawie tysiąc złotych, a dostajemy TEN SAM PRODUKT.

Oto Magic Keyboard, którą otrzymałem w pudełku z moim iMakiem:

Klawiatura Magic Keyboard z iMaka 24 z czipem M1
Klawiatura Magic Keyboard z iMaka 24 z czipem M1 (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)
Klawiatura Magic Keyboard z iMaka 24 z czipem M1
Klawiatura Magic Keyboard z iMaka 24 z czipem M1 (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)
Klawiatura Magic Keyboard z iMaka 24 z czipem M1
Klawiatura Magic Keyboard z iMaka 24 z czipem M1 (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Klawiatura z najtańszego iMaka jest w "języku" niemieckim, czyli jej layout to QWERTZ zamiast QWERTY. Może i nie brzmi to jakoś szczególnie źle, ale sami zobaczcie.

Tak wygląda klawiatura QWERTY:

Klawiatury Magic Keyboard
Klawiatury Magic Keyboard (Apple)

A tak QWERTZ:

Klawiatury Magic Keyboard
Klawiatury Magic Keyboard (Apple)

Różni się szczegółami, które irytują podczas używania. Zamienione Z i Y, inne symbole. Tak: w oprogramowaniu można zmienić wpisywany layout na nasz rodzimy. Czyli naciskając na niemieckiej klawiaturze "Y", komputer pokaże "Z". Problem jest taki, że nikt normalny nie pamięta, pod jakimi klawiszami są znaki typu "@", "$" czy "%". Niemiecka wersja ma tam fizycznie inne znaki. Zaufajcie mi: przy pracy z Excelem to bardzo wkurza.

bEUzUxod

"Ale zawsze możesz kupić dobrą klawiaturę"

Nie. Oficjalnie Magic Keyboard kosztuje 499 złotych - tyle musiałbym zapłacić, aby kupić dobry layout i naprawić to, co Amazon.pl zataił.

Klawiatura Magic Keyboard w oficjalnym sklepie Apple
Klawiatura Magic Keyboard w oficjalnym sklepie Apple (Własne)

Jaki może być powód tego?

Polska była od dłuższego czasu hubem magazynowym, szczególnie dla niemieckiego Amazona. Dlatego produkty mogą iść ze wspólnego miejsca. A że Amazon.pl nie jest długo na rynku - działa tylko od początku marca br. - więc takie wpadki teoretycznie mogą mieć miejsce.

Ale to powinno być opisane stosownie. Dlaczego będąc w Polsce i płacąc POLSKIE CENY, otrzymuje klawiaturę, której layout nie pasuje do naszego standardu QWERTY?

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Lobo,zgłoś
Podasz link, z którego dokonałeś zakupu? Coś czuje, że się pomyliłeś i zamówiłeś taką wersję, ból dupska, że nie taka klawa, ale w sumie temacik jest na art., co nie? Zresztą ja nie wiem, jaki masz problem z odesłaniem? Amazon łyka wszystkie zwroty, czego narzekasz?
Odpowiedz
5
like
0
dislike
bzdura,zgłoś
Ale bzdurny artykul. Zwykla pomylka, odeslij i tyle. Amazon dopiero raczkuje w Polsce, jesteśmy małym rynkiem i nawet po cenach widać ze są przewalutowane na złotówki twardo bez zaokrąglania nawet. Amazon wie ze z allegro ciężko konkurować wiec tez nie przejmuje się naszym rynkiem zbytnio na razie. Jak zacznie się przejmować to zjada tak z ceny ze allegro padnie po 2 latach :)
Odpowiedz
5
like
7
dislike
> Problem jest taki, że nikt normalny nie pamięta, pod jakimi klawiszami są znaki typu "@", "$" czy "%". to, że ty nie pamiętasz nie znaczy, że to nikt nie pamięta
Odpowiedz
3
like
7
dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 5
Komentarze (5)
arrow
"Harnaś Ice Tea" - Gawryle. Piosenka o piwie i skokach narciarskich podbiła internet!