x

Oscypkomat podbija internet. Czy Książulo zrecenzuje maszynę?

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
20.02.2024 12:45

Pewna internautka pochwaliła się na TikToku zakupami w oscypkomacie. Takie automaty funkcjonują jedynie na Podhalu. Czy powinny stanąć również w innych regionach Polski?

Oscypki to symbol polskich TatrPodhala. Ser ma charakterystyczny wygląd oraz niepowtarzalny smak, który od wieków zachwyca zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Wyjątkowość oscypków tkwi nie tylko w ich intensywnym, lekko dymnym smaku, ale także w tradycyjnym procesie produkcji, który od lat jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Oscypki wytwarza się głównie z mleka owczego. Serki to nie tylko przysmak, ale także symbol góralskiej kultury. Tradycyjny proces produkcji rozpoczyna się od ręcznego dojenia owiec. Następnie pozyskane mleko poddawane jest pasteryzacjizakwaszeniu. Kolejny krok to dodanie podpuszczki i skrzepnięcie mleka. Na koniec oscypek jest ręcznie formowany i gotowany w gorącej wodzie. Serkom nadaje się charakterystyczny kształt spłaszczonego wałeczka z wytłoczonym wzorem na bokach lub mniejszych płaskich krążków.

Oscypkomat podbija internet
Oscypkomat podbija internet (Canva)

Oscypki są często spożywane na surowo w towarzystwie żurawiny lub miodu. Można je także grillować, smażyć na patelni, wędzić czy dodawać do różnorodnych potraw. Dla wielu osób serki są nieodłącznym elementem wizyty w górskich regionach Polski.

Oscypkomat podbija internet

Automat z oscypkami to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia łatwy i szybki dostęp do tradycyjnego serowego przysmaku. Innowacja folkloru pozwala właścicielom bacówek zautomatyzować sprzedaż produktów. Dzięki temu mają więcej czasu na inne aktywności związane z produkcją serów.

Pomysł oscypkomatu przypadł do gustu również miłośnikom oscypków. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą cieszyć się lokalnymi wyrobami bez konieczności stania w długich kolejkach. Wystarczy wrzucić odpowiednią kwotę do maszyny, wybrać ulubiony rodzaj sera i w kilka chwil otrzymać oscypek. W większości automatów jest również możliwość zapłacenia kartą.

trwa ładowanie posta...

Pewna internautka pochwalił się oscypkomatem. Dziewczyna była zachwycona nowoczesnym rozwiązaniem. W nagraniu, które opublikowała na TikToku, można zauważyć, jak duży wybór serków znajdował się w maszynie. Były większe paczki pakowanych próżniowo oscypków w kształcie płaskich talarków, pojedynczo pakowane serki w kształcie walców, a nawet korbacze tzw. włosy. Dodatkowo każdy z serków dostępny był w różnych wariantach smakowych. Gołym okiem można było dostrzec, że przysmaki różniły się od siebie marynatą. W automacie można było również kupić żurawinę.

Czy Książulo przetestuje oscypkomaty?

Autorka nagrania podała, że oscypkomat, z którego korzystała, znajduje się w Koszarawie. Podobny automat można znaleźć również w Tychach. Internauci pod filmikiem zaczęli oznaczać popularnego testera jedzenia - Książula. Youtuber od dłużnego czasu recenzuje lokale znajdujące się w polskich górach. Fani influencera są głodni jego opinii, więc z chęcią zobaczyliby test. Na ten moment Książulo niestety nie odpowiedział na oznaczenia.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0