trendy
"Chcę dotknąć twój tyłek." Youtuber napastuje nastolatki w Krakowie
Czy "Lut Nut Challenge" to prawdziwe wyzwanie? A może fejk pochwycony przez media?

Odkręć śruby w kołach samochodu i nagraj... wypadek? Czy "Lug Nut Challenge" to fikcyjne wyzwanie na TikToku?

Źródło zdjęć: © TikTok, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,07.10.2021 11:35

TikTok czasem poraża głupotą. Najnowsze wyzwanie "Lug Nut Challange" wspina się na jej wyżyny. Zachęca on do niszczenia cudzej własności i narażania ludzkiego życia w imię wyświetleń. Ale... coś mi tutaj nie pasuje.

bGxsOAPT

Ludzkość wymyśla coraz to głupsze sposoby na zdobywanie sławy. Kiedyś ludzie pochłaniali w nadmiarze cynamon czy wkładali sobie do ust kapsułki do prania. Ostatnio Kuba opisywał wyzwanie, w którym młodzież kradła rzeczy ze szkoły, rejestrując swoje działania na TikToku. Wtedy myślałem, że już osiągnęliśmy szczyt błazenady.

Niestety, myliłem się. Bo oto Spidersweb pokazał mi takie wyzwanie, które jest jednocześnie głupie, debilne, bezsensowne i stwarza zagrożenie dla wielu osób. Chociaż, czy jest to prawdziwe wyzwanie? Odpowiem na to później.

Lug Nut Challange, czyli głupota do kwadratu?

Już wyjaśniam, o co chodzi w nowym "fenomenie". "Lug nut" z angielskiego to nic innego, jak śruba zabezpieczająca. W tym przypadku mowa o śrubach zabezpieczających koła samochodów. Muszą być one dość mocno przykręcone, inaczej auto może się inaczej zachowywać na drodze. W najgorszym scenariuszu, gdy poluzujemy za mocno śruby, koło może odpaść.

bGxsOAPV

I to jest rzekomo cały challenge: poluzuj śruby koła/kół pojazdu, ukryj się z kamerą i nagraj to, co się stanie, gdy nieświadoma osoba odjedzie. Bo tak: najczęściej tiktokerzy używają losowych aut do swojego pranka. Osoby prowadzące samochody są nieświadome zagrożenia, które może nastąpić.

Tylko… problem jest jeden

Rzecz w tym, że nie wygląda na to, aby ktokolwiek zamieszczał dowody swoich wyczynów na TikTok. A jeśli to robią, to jeszcze szybciej te filmy są usuwane. Większość filmów dotyczących śrub pochodzi od osób, które miały być ofiarami tego wyzwania. Coś jak Tide Pod Challenge, gdzie wszystko rozpoczęło się od żartu, a skończyło na… prawdziwym zagrożeniu życia młodych i naiwnych ludzi.

Pierwszym medium, które wspomniało o całej sprawie, była lokalna telewizja ze Stanów Zjednoczonych:

Tire lug nuts are getting stolen in new TikTok challenge

Źródeł informacji jest mało - ot, jedna firma zaapelowała, aby sprawdzać, czy nasze śruby nie są luźne. To tyle, brak większych informacji. Żaden z większych youtuberów pokroju Jake'a Paula nie zrobił jeszcze takie pranka.

bGxsOAPX

Wygląda na to, że jest to coś podchwyconego z TikToka. Nikt nie sprawdził za bardzo o co chodzi - ale poszło w świat. Zagraniczne media o tym piszą, polskie tak samo.

Rozumiem dobre intencje, jednak ktoś tutaj odrobinę zawojował. Obecnie nie ma plagi odkręconych kół. Chociaż znając TikToka, ktoś może zaraz wpaść na pomysł, aby jednak może przetestować to wyzwanie. Jednak do tej pory... niczego takiego nie ma w sieci.

trwa ładowanie posta...

Czy jest to trend?

Pewnie tak, jakiś bardzo niszowy, który nie przyciąga za wiele uwagi. Można też sprawić, że głupie wyzwanie stanie się swoistym komunikatem publicznym. Jeżeli posiadacie samochód, to sprawdźcie, czy śruby kół nie są luźne. Jeżeli są - dokręćcie je odpowiednio. To może realnie uratować wam życie.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Tajemnicze morderstwo studentów w Idaho. Policja bezradna