trendy
Co się stało w Gorlicach? Afera rodem z Krosna. Twitter oszalał
feminizm

Młodzi skręcają w lewo. Za wynik można podziękować Polkom

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,04.03.2021 11:45

Rekordowa liczba deklaracji lewicowych. To najwyższy wynik w historii badań CBOS – wszystko dzięki młodym Polkom.

bGlKLkHT

Najwyższy wynik w historii badań CBOS nie pozostawia żadnych złudzeń. Młodzi zdecydowanie skręcili w lewo i oddalili się od prawicy. W porównaniu do poprzedniego roku mamy niemal dwukrotny wzrost odsetka młodych Polek i Polaków, którzy deklarują poglądy lewicowe.

Badania pokazują, że w grupie wiekowej 18-24 lata jest ich aż 30 procent i w związku z tym obecnie jest to najwyższy w historii badań wynik dla tej strony politycznej. Dodatkowo od dwóch dekad nie notowaliśmy tak dużej różnicy w stosunku do prawicy. Z badań wynika bowiem, że lewicowej młodzieży jest więcej niż prawicowej. Z tą drugą identyfikuje się 27 proc. badanych.

trwa ładowanie posta...

Jak wskazano, za rekordową liczbę deklaracji lewicowych odpowiadają przede wszystkim młode Polki. Aż 40 proc. z nich deklaruje właśnie takie poglądy. To ponad 20 punktów procentowych więcej niż rok temu. Mężczyzn o lewicowych poglądach jest z kolei 22 proc.

CBOS
CBOS (CBOS , CBOS)

Warto dodać, że od 2001 roku odsetek młodzieży deklarującej lewicowe poglądy znacznie spadał i zazwyczaj wynosił od 10 do 15 pkt. proc. Tylko w 2017 roku lewica zanotowała delikatny wzrost o 2 pkt. proc.

bGlKLkHV

Co z centrowymi poglądami?

Optymistycznie nastraja także fakt, że młodzież coraz chętniej jasno deklaruje swoje poglądy, a odsetek osób, które są niezdecydowane jest znacząco mniejszy. Obecnie centrowe poglądy wyraża 20 procent badanych, a w 2013 roku było ich prawie 40 proc.

Wychodzi na to, że kwestie polityczne są dla młodych ludzi coraz ważniejsze i chyba jest się w związku z tym z czego cieszyć.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Balenciaga zrobiła torbę inspirowaną chipsami Lay's. Cena zwala z nóg